Eduard Pițu, de la Școala ”Avram Iancu” din Alba Iulia, performanțe deosebite la olimpiadele școlare: Dublă calificare, pentru al treilea an consecutiv, la faza națională de matematică și fizică
Eduard Pițu, de la Școala ”Avram Iancu” din Alba Iulia, performanțe deosebite la olimpiadele școlare: Dublă calificare, pentru al treilea an consecutiv, la faza națională de matematică și fizică
Eduard Pițu, elev în clasa a VIII-a C, a reușit, pentru al treilea an consecutiv, să obțină o dublă performanță, atât la faza județeană a Olimpiadei de matematică, cât și la Olimpiada de fizică, reușind să se califice la etapa națională, la ambele discipline.
Citește și: Performanță EXTRAORDINARĂ pentru un elev din Alba Iulia, la olimpiadele școlare. Dubla calificare, la faza națională: Locul I la istorie și la fizică!
La etapa județeană a Olimpiadei de matematică a obținut locul I, cu punctaj maxim (28 p.), sub îndrumarea doamnei profesoare Mihaela Urcan, care l-a încurajat și l-a susținut pe tot parcursul pregătirii pentru drumul spre excelență. Tot efortul depus în acești la Școala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iuliaani, seriozitatea și perseverența de care a dat dovadă i-au adus lui Eduard rezultate remarcabile și motivația de se pregăti pentru lotul Olimpiadei internaționale de matematică. Edi este primul și singurul elev din județ care a reușit să obțină punctajul maxim la Olimpiada Națională de Matematică din 2023, reprezentând cu cinste atât Școala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia, cât și județul Alba la această competiție dificilă.
Și la etapa județeană a Olimpiadei de fizică s-a clasat tot pe locul I, obținând 26, 4 p., rezultat care confirmă totodată pasiunea și dăruirea lui Edi pentru științele exacte. Această performanță se datorează muncii depuse, dar mai ales pasiunii pentru această disciplină, care a fost descoperită și dezvoltată de către doamna profesoară Maria Atanasiu. Perseverența lui a fost răsplătită cu numeroase premii și distincții, reușind să dobândească un palmares impresionant și la Olimpiada națională de fizică- medalii de argint și de bronz obținute în clasele a VI-a și a VII-a.
Toate rezultatele sale reprezintă o confirmare a faptului că excelența în pregătire poate fi atinsă prin foarte multă muncă, pasiune, dedicare și determinare. De asemenea, Eduard se remarcă și prin rezultatele deosebite obținute la clasă, fiind un real exemplu de seriozitate, ambiție și perseverență, iar dascălii și elevii Școlii Gimnaziale „Avram Iancu” sunt mândri de performanțele obținute de acest elev de excepție.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari