VIDEO Nicu lu’ Bălașa din Sebeș, un om de la care avem ce învăța. Face curățenie zilnic în oraș, fără să ceară ceva în schimb
Nicu lu’ Bălașa din Sebeș, un om de la care avem ce învăța. Face curățenie zilnic în oraș, fără să ceară ceva în schimb
Nicu lu’ Bălașa, așa cum este cunoscut atât în Alba Iulia cât și în Sebeș, adună zilnic tot ce vede aruncat pe jos și le pune la coșul de gunoi. Nu cere bani, dar dacă îi dai, se bucură.
Nicolae Sârbu, (cunoscut în comunitate drept Nicu lu’ Bălașa) face voluntariat zilnic, păstrând orașul curat și oferind astfel un exemplu celor din jur.
Bărbatul a fost din nou zărit pe străzile din Alba Iulia, adunând gunoaiele. El este un exemplu pentru ceilalți, în special pentru cei tineri care au nevoie să învețe să păstreze orașul curat.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/g85Vz-2M_g8/hqdefault.jpg)
Nicu lu’ Bălașa a fost premiat anul trecut cu o medalie și 500 de lei, chiar de către primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor, fiind considerat unul dintre cetățenii cu care orașul se mândrește.
Locuitorii orașului Sebeș, sunt obișnuiți cu prezența zilnică pe străzi a lui Nicu lu’ Bălașa, care de ani de zile strânge zilnic mizeriile de pe jos fără să se jeneze și fără să ceară ceva în schimb. Nu are nici vicii: nu bea, nu fumează și nu ar supăra pe nimeni cu nimic. Nicu vorbește mereu singur și spune lucruri doar de el înțelese.
Oamenii care-l recunosc, îi mai dau din când în când câte un bănuț pe care nu-l refuză.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea Ta
VIDEO ȘTIREA TA | Alba fierbe sub codul roșu de CANICULA, la Alba Iulia risipa de apă e în floare: Pistele de biciclete, ”răcorite” de țâșnitorile pentru udarea gazonului
Alba fierbe sub codul roșu de CANICULA, la Alba Iulia risipa de apă e în floare: Pistele de biciclete, ”răcorite” de țâșnitorile pentru udarea gazonului În timp ce mai multe localități din Alba sunt de zile bune fără apă potabilă după raționalizarea consumului de către operatorul APA CTTA Alba, la Alba Iulia continuă risipa. Citește […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari