Un tânăr din Alba își licitează porumbeii pentru a construi o casă unei familii nevoiașe cu 8 copii
Claudiu Petruț, tânărul din Alba care își licitează porumbeii pentru a construi o casă unei familii nevoiașe cu 8 copii
Claudiu Petruț, tânărul din Alba care își licitează porumbeii pentru a ajuta familii nevoiașe, a demarat o nouă campanie. De data aceasta, bărbatul vrea să construiască o casă unei familii nevoiașe cu 8 copii din Zlatna.
Claudiu Petruț, tânărul pasionat de porumbei din Săliștea, continuă să facă bine celor care au nevoie de ajutor și pe care viața îi pune la grea încercare. 0772237558
În cadrul acțiunii de Crăciun, Claudiu a cunoscut o familie cu 8 copii din Zlatna. Oamenii trăiesc într-o cameră cu două paturi, se încălzesc la o sobă improvizată, pe care și gătesc, iar curent au de la un generator. Copilașii nu aveau jucării, hăinuțe și încălțăminte adecvate pentru timpul de afară, iar la un televizor nici nu visează.
Și pentru că stau 10 oameni într-o cameră, tânărul din Săliștea a decis să îi ajute să aibă o locuință a lor și să trăiască decent. Un prim pas a fost să obțină un teren pe care să construiască locuința. Zis și făcut!
Citește și: Moș Crăciun există! Claudiu Petruț din Săliștea a strâns peste 10.000 de lei și va duce cadouri de Crăciun la peste 200 de copii din comună
Cu ajutorul primăriei Zlatna, Claudiu a rezolvat în urmă cu câteva zile problema terenului: ”Am reușit să rezolvăm cu terenul, urmează următoarele etape pentru construirea casei familiei nevoiașă cu 8 copii. Toți cei care nu sunteți indiferenți, ne puteți susține și ajuta. Domnul primar care o fost foarte deschis, încântat și surprins că dorim să construim o casă, ne ajuta și sprijină întrutotul”, a povestit tânărul pentru ziarulunirea.ro.
Silviu Ponoran, edilul de la Zlatna spune că în baza legii 15, au fost puse la dispoziție terenuri pentru familii cu vârsta de până la 35 de ani: ”Am donat terenul, să vedem cine dorește să ne sprijine pentru construirea unei locuințe”, a declarat primarul pentru ziarulunirea.ro.
În principal este nevoie de materiale de construcții, iar Claudiu spune că sunt deja câteva persoane care doresc să ajute cu lemn, țiglă și ciment: ”Restul sperăm să ne fie donate și diferența de materiale să o cumpărăm, iar mână de lucru avem”, spune bărbatul.
Pentru a face rost de bani, Claudiu a vândut la licitație mai mulți porumbei, iar în prezent are pentru licitație în jur de 80 de pui. Toată suma pe care o va strânge va fi folosită pentru achiziționarea celor necesare construcției.
În ce îi privește pe membrii familiei, tânărul spune că în primă fază au fost reținuți și sceptici și nu le venea să creadă, dar văzând că lucrurile s-au pus în mișcare, pentru ei înseamnă un vis care poate deveni realitate, iar începând de săptămâna viitoare, capul familiei și băiatul mai mare vor merge și la muncă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari