Blăjeanul Sebastian Micu (Rapid București) a câștigat Cupa României la volei
Sebastian Micu, voleibalistul blăjean în vârstă de 24 de ani, a câștigat Cupa României la volei masculin cu Rapid București.
Sebastian Micu a început voleiul la CSȘ Blaj, fiind descoperit de Silvia Marcu, iar vara trecută a trecut de la Unirea Dej la Rapid.
Gruparea giuleșteană a învins, la Mioveni, în ultimul act, pe Steaua, scor 3-1, și a cucerit în premieră trofeul, după ce în semifinale a trecut de Arcada Galați, scor 3-1. În cealaltă semifinală, Steaua a învins Dinamo cu 3-1, la învinși evoluând și ocnamureșeanul Bela Bartha.
„Suntem foarte bucuroși pentru că am reușit să facem istorie pentru clubul Rapid București, aducând Cupa României în Giulești. Am demonstrat atât în semifinală, cât si în finală, că avem valoare, că ne-am dorit să câștigăm acest trofeu și că am luptat toți împreună ca o adevărată familie pentru a ne îndeplini obiectivul. Vom sărbători și ne vom bucura de câștigarea Cupei României dar nu pentru mult timp deoarece focusul și motivația noastră începând de acum vor fi pentru câștigarea campionatului întrucât avem o oportunitate majoră și o șansă importantă în cursa pentru titlu. Mulțumim întregului staff, conducătorilor clubului Rapid, familiilor noastre și nu în ultimul rând adevăraților suporteri ai Rapidului care au fost alături de noi și în momentele dificile, în înfrângeri dar și acum când trăim clipe de neuitat sărbătorind cu trofeul Cupei României în vitrina și în palmaresul Rapidului. Și nu în ultimul rând, mulțumesc blăjenilor care au fost alături de mine cu gândul și sufletul”, a transmis Sebastian Micu.
Fost component al echipelor naționale de juniori și cadeți, voleibalistul din “Mica Romă” evoluează pe postul de centru, iar anul trecut a devenit campion european universitar, mai având în palmares și 3 titluri naționale universitare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești