VIDEO| ”La Ceaune”, la Oarda de Jos: Preparate în clocot, muzică populară și voie bună, la festivalul rustic al liberalilor din Alba
VIDEO| ”La Ceaune”, la Oarda de Jos: Preparate în clocot, muzică populară și voie bună, la festivalul rustic al liberalilor din Alba
Voia bună și arome apetisante plutesc în aer la Oarda de Jos duminică, la festivalul rustic devenit tradiție. Ceaunele dau în clocot cu preparate tradiționale ce vor satisface orice poftă!
Festivalul La Ceaune este un eveniment extraordinar de muzică populară și bucurie autentică, prezentat cu mândrie de PNL, TNL și OFL Alba Iulia, care te va purta într-o călătorie muzicală plină de tradiție și energie!
Unul dintre cele mai apetisante ceaune puse la foc are 500 de litri și se numește ”Hai la ceanul țigănesc”. Preparatul conține 87 de kg de oaie, în jur de 200 de kg de legume, suficiente pentru a sătura pe toți participanții.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/qJyTXnO_xTU/hqdefault.jpg)
Invitații speciali ai ediției de anul acesta sunt Oana Bozga Pintea, Cătălina Bichiu, Ioana Maier, Oana Marian, interpreți de muzică populară talentați care te vor cuceri cu melodii care vor atinge sufletul și vor umple atmosfera cu bucurie autentică.
Sute de persoane s-au întânit alături de prieteni și familie, pentru a împărtăși împreună o experiență unică și pentru a celebra valorile și tradițiile noastre.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari