Volei Alba Blaj, tot cu Stevan Ljubicic antrenor principal, dar un nou secund | Staff-ul campioanei României în ediția 2023/2024
Campioana Volei Alba Blaj îl va avea la timonă pentru al treilea sezon consecutiv pe sârbul Stevan Ljubičic, antrenorul sârb care este și selecționerul naționalei Bosniei-Herțegovinei.
Practic, staff-ului tehnic al echipei din „Mica Romă” va avea, cu o singură modificare, aceeași componență ca în sezonul anterior, fiind vorba despre 4 reprezentanți ai Serbiei.
De asemenea, Volei Alba Blaj și-a definitivat lotul, care va fi anunțat în mod oficialîn perioada următoare. Din efectiv fac parte și 5 jucătoare autohtone, Iarina Axinte, Raisa Ioan, Andra Cojocaru (care continuă), Nneka Onyejekwe (revenire) și Paula Partnoi (ex-Volero Zurich)
Noutatea o reprezintă cooptarea antrenorului secund Arsenije Protić (fost ultima dată în Arabia Saudită, la Al-Khaleej Saihat), care îl înlocuiește pe Ivan Bučevac. Noul secund a mai lucrat la reprezentativele Bosniei-Herțegovina (masculin) și Muntenegrului.
Componența staffului tehnic: Stevan Ljubičić (Serbia, 42 ani) – antrenor principal, Arsenije Protić (Serbia, 32 ani) și Tudor Glogovețan (România, 33 ani) – antrenori secunzi, Dobrica Šopalović (Serbia, 27 ani) – preparator fizic, Petru Ban (România, 34 ani) – fizioterapeut, Ognjen Marković (27 ani) – statistician
Tehnicianul sârb a cucerit cu Volei Alba Blaj, două titluri de campion al României, o Cupă a României, o Supercupă a României și a calificat, în 2023 echipa în finala Cupei CEV! În perioada 2016-2019, a fost antrenorul secund al echipei din Alba, alături de care a cucerit două titluri naționale, două Cupe ale României și a disputat două finale de cupă europeană: finala Ligii Campionilor (2018) și finala Cupei CEV (2019).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață