FOTO| Cum funcționa un liceu din ALBA, acum 80 de ani: La ce folosea „certificatul de studii liceale“ și cum se elibera
Cum funcționa un liceu din ALBA, acum 80 de ani: La ce folosea „certificatul de studii liceale“ și cum se elibera
Arhivele Naționale Alba dezvăluie cum, acum aproape opt decenii, stilul de viață simplu al oamenilor se reflecta și în sistemul de învățământ. Documentele descoperite arată materiile abordate în liceu, precum și metodele de corectură și predare folosite în acea perioadă.
Era perioada sfârșitului celui de-al Doilea Război Mondial, când influența rusă începea să își facă simțită prezența. Noul sistem nu apucase să controleze integral sistemul de învățământ, astfel încât existau influențe de la sfârșitul perioadei interbelice.
În ceea ce privește orarul propus la liceu, acesta era destul de încărcat, cuprinzând, pe lângă tradiționalele discipline Matematică, Română, Fizică, Istorie, Geografie și ore de Greacă, Drept, Igienă, Educație morală, Caligrafie, Istoria artelor, Germană sau Italiană, Gospodărie și Lucru.
Lucrările de control la diverse materii aveau structuri mai simple și erau tratate cu mai multă seriozitate. Dacă pentru unii nota 7 reprezintă acum o notă medie, absolvenții promoției 1945 a Colegiului „Horia, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia, pe atunci Liceul „Mihai Viteazul”, se puteau declara fericiți dacă absolveau cu o astfel de notă.
La final de an școlar se dădeau diverse teste sau examene. Cei din clasa I de liceu trebuiau să treacă proba scrisă la Română și „Matematici”, celor din ultimul an li se mai adăugau și Franceza, Istoria, Filosofia, „Fizico-chimicele”, dar și Latina, pentru cei din „secția literară”.
„Elevii care au obținut media anuală 3, sau sub 3, la o singură materie, dar la toate celelalte materii cu media anuală de cel puțin 6, vor fi admiși la examen, urmând să fie examinați mai amănunțit la această materie”, se arăta într-o adresă oficială din anul 1938 transmisă de Inspectoratul Școlar regional din Cluj către conducerea liceului din Alba Iulia.
Notele nu erau întotdeauna dintre cele mai bune. Se nota ca și acum și cu 4, dar și cu 10, în funcție de performanța elevului.
În anul 1942, bursele se acordau în baza unui concurs, la română, matematică, istoria românilor, geografie, latină, istorie universală.
Un tabel al rezultatelor la „examenul maturității” din 14 octombrie 1943 arată că în sesiunile din mai, iunie și septembrie 1943, 38 de elevi de la Colegiul „Mihai Viteazul” din Alba Iulia au fost declarați admiși, cea mai mică medie fiind 6.00, iar cea mai mare – 9.00.
În urma admiterii, aceștia primeau un „certificat de studii liceale”, care le dădea dreptul la „serviciul militar cu termen redus și la admiterea în funcțiuni publice, nu însă la înscriere în Universitate și alte școli și instituții cu caracter de învățământ superior”. Acest certificat era eliberat celor care nu se înscriau la Bacalaureat sau celor care nu promovau testul maturității. Doar cei cu Bacalaureatul se puteau înscrie la facultate.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări Festivalul Internațional de Folclor Aiud, a ajuns la cea de-a XII-a ediție, și se desfășoară în perioada 25- 28 iulie 2024. Municipiul Aiud este gazda a peste 300 de dansatori și interpreți, membri ai ansamblurilor folclorice […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3