Voleibalistul blăjean Tudor Balu, convocat la echipa națională de seniori a României! Alba are doi reprezentanți la lot
Tudor Balu, talentatul voleibalist blăjean, a fost convocat la reprezentativa de seniori a României, iar Alba are astfel doi componenți ai lotului “tricolor”, după ocnamureșeanul Florian Bartha (Dinamo București) – un obișnuit al acțiunilor la acest nivel.
Tudor evoluează pe postul de ridicător și este sub contract cu Corona Brașov, proaspăt promovată în Divizia A1, contribunid prin evoluțiile sale la accederea în primul eșalon, asta după ce în urmă cu doi ani a evoluat în primul eșalon la SCM Zalău, timp de o stagiune, revenind vara trecută la CSȘ Blaj.
“Mă bucură enorm această convocare, o realizare excepțională pentru Tudor și voleiul blăjean. Pe de altă parte, este normal acest parcurs ținând cont de munca depusă de atâția ani și rezultatele realizată cu CSȘ Blaj, aproape de unul singur”, a declarat antrenorul Alexandru “Delu” Man (directorul CSȘ Blaj).
*În tricolor și ocnamureșeanul Florian Bartha
Tudor va împlini 19 ani în 1 mai și a fost mai mereu în prim-planul diverselor turnee naționale la care s-a calificat cu formația din “Mica Romă”, adjudecându-și numeroase premii individuale. Tudor Balu a fost component al naționalei Under 20 și este considerat unul dintre cei mai promițători ridicători din România.
Lotul României va efectua un cantonament prelungit la Brașov, în perioada 15 mai – 25 iunie, în vederea jocurilor din cadrul Golden League 2023. Sunt partidele cu Portugalia (la Santo Tirso, 27 mai), Danemarca (Middlelfart, 31 mai), Turcia (Konya, 4 iunie) și apoi retururile celor 3 întâlniri la Brașov, cu Turcia (10 iunie), Danemarca (14 iunie) și Portugalia (18 iunie)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești