Noapte de coșmar pentru o familie din Alba: Cum au încercat doi bărbați și un minor să intre peste ei în casă
Noapte de coșmar pentru o familie din Alba: Cum au încercat doi bărbați și un minor să intre peste ei în casă
Doi bărbați și un minor au fost trimiși în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de tentativă la tâlhărie calificată.
La data de 23 februarie, dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară la Judecătoria Alba Iulia, iar motivarea a fost făcută publică pe portalul rejust.ro.
În data de 23.12.2022, pe timp de noapte și fără a avea consimțământul persoanelor vătămate, în scopul de a recupera o sumă de bani pe care considera că persoanele vătămate o dețineau la domiciliu, trei inculpați, unul fiind minor la data faptei, au pătruns, după lovirea yalei porții de acces, în curtea imobilului locuință al persoanelor vătămate, din satul Șibot, după care utilizând corpuri contondente pe care le aveau asupra lor, respectiv pietre, au distrus geamurile de la ușa de acces în locuință pe care au lovit-o și cu picioarele, în încercarea de a pătrunde în interior și de a lua banii, context în care, la solicitarea expresă a persoanelor vătămate ca aceștia să părăsească interiorul curții, inculpații au refuzat să facă acest lucru, părăsind curtea imobilului menționat numai în momentul în care persoana vătămată a apelat SNUAU 112.
În cauză nu au fost formulate cereri şi excepţii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală şi nu se impun a fi invocate nici din oficiu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari