VICTORIE pentru angajații CupruMin Abrud: Crește valoarea tichetelor de masă pe care le primesc, iar salariile lor vor fi mărite
VICTORIE pentru angajații CupruMin Abrud: Crește valoarea tichetelor de masă pe care le primesc, iar salariile lor vor fi mărite
Angajații CupruMin vor beneficia de o majorare a tichetelor de masă pe care aceștia le primesc în prezent, precum și de o creștere a salariilor, în urma discuțiilor dintre reprezentanții Sindicatului și secretarul de stat în Ministerul Economiei, Mihai Macaveiu.
Astfel, în cursul zilei de astăzi, 25 noiembrie 2022, la inițiativa Consiliului de Administrație a companiei, au fost purtate o serie de discuții în legătură cu situația în care CupruMin se află în prezent, precum și despre planurile de viitor ale acesteia.
„A avut loc o ședință a Consiliului de Administrație, condusă de domnul Secretat de Stat Macaveiu Mihai, în calitate de Președinte cu privire la situația curentă și de viitor a companiei, apoi a avut loc o vizită ad hoc la punctele de lucru. A fost vizitată cariera de exploatare și apoi uzina de preparare, cu discuții privind implementarea noii linii de flotație.
Cu această ocazie, s-au purtat discuții și cu reprezentanții Sindicatului privind situația salariaților. Astfel, în urma discuțiilor s-a concluzionat că se vor majora tichetele de masă până la cuantumul maxim de 30 lei și că se vor face toate demersurile necesare și legale pentru cresterea salariilor, includerea acestora în bugetul de venituri și cheltuieli aferente anului 2023.
Această vizită a avut loc la inițiativa Consiliului de Administrație. La această vizită a participat și domnul Deputat Radu Tuhuț”, a transmis Lucian Țăran, liderul sindical al CUPRUMIN, pentru ziarulunirea.ro.
Compania minieră Cupru Min continuă și în 2022 performanța economică record din 2021. Societatea care exploatează cel mai mare zăcământ de cupru din România a avut în primele șase luni din 2022 un profit de circa 35 de milioane de lei (7 milioane de euro), sumă raportată la o cifră de afaceri de 222 de milioane de lei.
Cifrele sunt duble față de perioada similară a anului 2021, când, la mijlocul anului, a existat un profit de 14 milioane de lei (3 milioane de euro) și o cifră de afaceri în valoare de 116 milioane de lei. La sfârșitul anului trecut, profitul a fost unul record: 100 de milioane de lei (20 de milioane de euro), cu o evoluție fulminantă față de anul anterior (6,9 milioane de lei).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări Festivalul Internațional de Folclor Aiud, a ajuns la cea de-a XII-a ediție, și se desfășoară în perioada 25- 28 iulie 2024. Municipiul Aiud este gazda a peste 300 de dansatori și interpreți, membri ai ansamblurilor folclorice […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3