FOTO| Festivalul Național de Folclor „Mureș, pe marginea ta”, Ocna Mureș: Albaiulianul Vasile Raul Balogh, câștigătorul Marelui Premiu
FOTO| Festivalul Național de Folclor „Mureș, pe marginea ta”, Ocna Mureș: Albaiulianul Vasile Raul Balogh, câștigătorul Marelui Premiu
Tineri interpreți din întreaga țară au concurat, duminică, în cadrul Festivalului Național Concurs de Folclor „Mureș, pe marginea ta” de la Ocna Mureș, cel mai vechi festival de folclor din Transilvania. În urma concursului de interpretare, Marele Premiu a fost câștigat de Vasile Raul Balogh, care a reprezentat Alba Iulia, iar premiul I i-a revenit tinerei Georgiana Ioana Vesa din Ocna Mureș.
Festivalul Național de Folclor „Mureș, pe marginea ta” s-a desfășurat, duminică, 23 octombrie 2022, ora 17:00, la Casa de Cultură „Ion Sângereanu” din Ocna Mureș și în cadrul acestuia și-au dat concursul tineri interpreți din întreaga țară. Evenimentul are ca scop conservarea, promovarea și valorificarea patrimoniului cultural național material și imaterial, dar și promovarea tinerilor interpreți de muzică vocală tradițională din România.
Astfel, în urma deliberării juriului, au fost acordate următoarele premii:
Marele Premiu: Vasile Raul Balogh – Alba Iulia / județul Alba;
Premiul I – Georgiana Ioana Vesa – Ocna Mureș/ județul Alba;
Premiul II – Maria Daria Costea – Blaj / județul Alba;
Premiul III- Cosmina Amalia Hîrșovescu – Motru/ județul Gorj;
În programul festivalului a evoluat și Ansamblul Folcloric „Tradiții Uiorene” din Ocna Mureș, alături de Virgil Moga și Rodica Dobrin. Festivalul a continuat cu un spectacol extraordinar susținut de Ansamblul Folcloric „Augustin Bena” al județului Alba, dirijat de Alexandru Pal, alături de interpreții Rodica Pop Seling, Teodora Zărnescu – Craiu, Alexandra Băcilă, Adina Popa, Roxana Reche, Dorina Narița, Nicolae Plută, Floricica Moga. Evenimentul a fost prezentat de Andreea Bogdan și s-a încheiat cu un recital susținut de Denisa Ungureanu, tânără interpretă care a câștigat, la ultima ediție, Marele Premiu.
Festivalul Național de Folclor „Mureș, pe marginea ta” a fost organizat de Consiliul Județean Alba prin Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba, Primăria și Consiliul Local Ocna Mureș și Casa de Cultură „Ion Sângereanu” din Ocna Mureș.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | INCENDIU în satul Goești, din comuna Vidra: Resturi lemnoase, cuprinse de flăcări. Intervin pompierii din Câmpeni
FOTO | INCENDIU în satul Goești, din comuna Vidra: Resturi lemnoase, cuprinse de flăcări. Intervin pompierii din Câmpeni Un incendiu a izbucnit joi noaptea în satul Goești, din comuna Vidra, unde resturi lemnoase au luat foc. Citește și: UPDATE FOTO | INCENDIU la o anexă gospodărească din Arieșeni: Intervin pompierii cu trei autospeciale Secția de […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)