LPS “Florin Fleșeriu” Sebeș – una caldă, alta rece
Duș rece pentru LPS “Florin Fleșeriu” Sebeș la Under 19, în penultima rundă a sezonului regular a Seriei 8. Un aspru 0-5 la Tg. Mureș pentru elevii lui Cosmin Groza, care tremură astfel în privința calificării în play-off. În schimb, la Under 17, gruparea din “Arini” se menține lider și după a 10-a rundă, cu 8 victorii din 9 posibile. În ultima etapă, duminică, 30 octombrie, este dublă acasă cu CFR Simeria (ora 12.00 – Under 19, ora 14.00 – Under 17).
*Under 19, ACS Tg. Mureș – LPS Sebeș 5-0 (3-0). LPS Sebeș: Groza – G. Fleacă, Fălămaș, Stanciu, Osz-Strakator, Popescu, Dărămuș, Grecu, Hăprianu, Buhazi, Tutelea; au mai jucat: Roșu, Oancea, Tamaș. LPS Sebeș are 14 puncte (golaveraj 22-15) și a coborât pe poziția a 7-a, fiind depășită de ACS Tg. Mureș și ACB Ineu (15 puncte). S-a consemnat cel mai drastic insucces (al doilea la rând, precedentul 0-1, în Cupa României), venit după scorul sezonului (9-0 cu Luceafărul Oradea);
*Under 17, ACS Tg. Mureș – LPS Sebeș 0-3 (0-3): Moldovan-Varro (12), Glonț (21), Nistor (29). Antrenorul Doru Oancea i-a utilizat pe Groza – Crețu, Vintilă, T. Fleacă, Șerb, Avram, Ghibu, Glonț, Alb, Nistor, Moldovan-Varro; au mai intrat Todea, A. Buhazi, Hațegan, rezerve C. Lăncranjan, P. Lăncranjan, Otvoș, Farkaș, Alisie. Conjudețenii au 24 de puncte (20-7), cel mai bun golaveraj și sunt deja calificați în etapa superioară. în primul tur din cadrul Cupei României, la nivel juvenil, LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș a realizat o calificare, la Under 17, echipe din „Arini” fiind eliminată la Under 19, în urma dublei de pe teren propriu cu ACS Mediaș. La Under 19 a fost 0-1 (0-1), iar la Under 17, un 4-0 (3-0), goluri Alb (5), T. Fleacă (44), Moldovan-Varro (36), Șerb (67).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României