Corvinul Hunedoara a repurtat a 9-a victorie la rând, terminând turul cu maximum de puncte în fotoliul de lider al Seriei 9. Nou-promovata din Cetatea Marii Uniri a făcut față examenului o repriză, când a avut două ocazii de a egala și a revendicat un penalty, însă după pauză, după eliminarea lui Kilyen vizitatorii s-au prăbușit.

CSU Alba Iulia suferă, cu numai două puncte în ultimele 4 etape și mai are două deplasări la rând. „O primă repriză foarte bună reușită, în care am avut oportunități de a restabili echilibrul. După pauză însă, faptul că am rămas în inferioritate numerică ne-a afectat și am scăzut turația împotriva celei mai valoroase formații din serie„, a afirmat Mihai Manea.

*1-0, MIN. 2: GARUTTI a punctat cu capul, la un corner

*2-0, MIN. 71: M. LUPU marchează din apropiere, după o acțiune a lui Mercioiu

Hunedorenii au dominat startul actului secund, în plus CSU a rămas în inferioritate, fiind eliminat căpitanul Kilyen (58) – pentru cumul de avertismente. La 0-2, la debutul în eșalonul terț, Gilyen Balint a marcat, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Albaiulienii au avut două oportunități mari de a egala prin Herci, parade Lefter. Oaspeții au solicitat un penalty la o acțiune a lui Al. Bodea. Mar (37) a șutat în stâlpul drept

Test extrem de dificil pentru studenții ce au luat doar două puncte în ultimele 3 întâlniri, în prima dintre cele 3 deplasări consecutive (va începe returul, cu meciuri la Viitorul Cluj și CS Ocna Mureș).

Echipe de start:

Corvinul: Lefter – A. Vlad, Garutti, D. Pop, Mar – Borțoneanu, Chindriş/ cpt. – Neacșa, M. Lupu, N. Pîrvulescu – M. Coman; rezerve D. Roman, Mercioiu, Mitran, Pocioian, Roșu, Hergheligiu, Bradu, Lupușor. Antrenor Florin Maxim

CS Universitatea: Fl. Șerban – D. Cunțan, Kilyen/ cpt, Ionică, V. Popa – Amihăesei (67, B. Gilyen), Al. Petresc, Ad. Hăprian, Herci (81, Budin) – Ad. Șulea (62, Al. Costea), Al. Bodea (67, Adjani); rezerve Spînu, Al. Albu, Cos. Năcreală, M. Toma,  Costiniuc. Antrenor Mihai Manea.

Arbitri M. Bădoiu (Craiova), R. Svatinska (Reșița), R. Toader (Zăvoi) Observatori C. Trancă, Gh. Ilici (ambii Timișoara)

Nicolae Stanciu, gest remarcabil la revenirea tricolorilor în țară

Nicolae Stanciu, gest remarcabil la revenirea tricolorilor în țară Peste 500 de fani au așteptat prima reprezentativă de fotbal a României la Mogoșoaia, iar atmosfera a fost una extraordinară după ce tricolorii au reușit calificarea în optimile de finală la EURO 2024, scrie prosport.ro. O parte dintre jucătorii care s-au aflat în lotul lui Edi […]