FOTO| Aventurile lui Nero, un cățel din Alba: Dispărut, furat și reunit după 3 ani cu familia sa
FOTO| Aventurile lui Nero, un cățel din Alba: Dispărut, furat și reunit după 3 ani cu familia sa
Nero, un câine din Alba, a fost reunit după 3 ani cu familia sa. Prin ce aventuri a trecut povestește pe Facebook, Andreea Berar, cea care l-a ajutat să-și regăsească stăpânii
„De aproximativ o săptămână a apărut in zona sensului giratoriu de la Dedeman, acest cățel. Uriaș, slab, plin de răni, ciulini, mișcându-se greu. L-au tot postat diverse persoane însă fara succes de ajutor. Aseară, in jurul orei 11 l-am văzut: dormea in același loc pe ciment.
Cineva spunea ca a fost scos afară din curte de către niște persoane, pe motiv ca e bătrân și ca nu mai e bun. M-am decis sa îl iau, sa îl duc la vet și sa ma îngrijesc de el. L-am căutat peste tot in zona și nu l-am găsit. Am sunat și la hingheri, gândindu-mă ca cineva a făcut sesizare și l-au luat.
L-am găsit in cele din urmă, in parcare la Profi. L-am dus la vet și in timpul examinării… îl scanam de microcip: AVEA MICROCIP. Era pierdut de 3 ani!!!!
Am contactat proprietarul, căruia nu ii venea sa creadă ca este adevărat. Au venit intr-un suflet după el, era băiețelul lor! De nerecunoscut față de cum arăta când s-a pierdut si când a fost furat.
Pentru ca este un catel foarte bland, cel mai probabil a fost furat si tinut atâta vreme in condiții mizere intr-un final i-au dat drumul pe strada si… norocul lui. Norocul lui a fost ca e MICROCIPAT. Cât de mult contează sa îți microcipezi câinele si de asemenea, sa îl si castrezi/sterilizezi. Familia a spus ca Nero a simțit o catea in calduri, a rupt gardul si a plecat. A fost furat si de negăsit timp de 3 ani.
Prin aceasta postare, va îndemn și va rog (cu toate ca, in calitate de proprietar de câine, sunteți OBLIGAȚI sa cipați): microcipati-va cainii, sterilizati femele/castrați masculii. Nu faceți decât sa prelungiți viața lor, reduceți riscul apariției tumorilor mamare la femele, nu va mai treziți cu alai de câini la poarta/pe strada, masculii nu mai fug de acasă, nu se mai bat cu alții!
Ma bucur din inima ca astăzi, am reușit sa aduc împreuna o familie familie care si-a căutat luni si luni de zile băiețelul”, a scris Andreaa Berar pe Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Au început înscrierile la Academia de Poliție: Peste 800 de locuri disponibile pentru viitorii ofițeri
Au început înscrierile la Academia de Poliție: Peste 800 de locuri disponibile pentru viitorii ofițeri Joi, 18 iulie 2024, Ministerul Afacerilor Interne a anunțat începerea perioadei de înscriere la Academia de Poliție, potrivit unui comunicat. Citește și: Rezultate finale admitere Colegiu Militar 2024: Candidați admiși la Alba Iulia și locuri libere pentru transfer Dintre cele […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață