FOTO| RECORD de copii înscriși la clasa pregătitoare, la o școală din Alba. Directorul vrea spațiu mai mult pentru noii elevi
RECORD de copii înscriși la clasa pregătitoare, la o școală din Alba. Directorul vrea spațiu mai mult pentru noii elevi
Începutul anului școlar 2022-2023 a început cu multă bucurie astăzi, 5 septembrie, pentru elevii de la Școala Gimnazială Nr.1 din Micești.
O veste foarte îmbucurătoare atât pentru copiii din cartierul Micești, precum și pentru părinții care au ales această școală pentru micuții lor și pentru cadrele didactice care predau în această instituție este că în acest an, clasa pregătitoare se bucură de un număr record de „boboci”.
În total, 23 de elevi vor începe primul lor an de studiu la această școală, lucru ce reflectă în mod direct și dezvoltarea tot mai vizibilă a acestei zone a municipiului Alba Iulia.
Astfel de vești vin de asemenea și cu noi proiecte pentru a putea face față volumului tot mai mare de elevi care vor călca pragul școlii, după cum relatează și directorul unității, Daniela Mateica, pentru ziarulunirea.ro.
„Școala Gimnazială Micești este în continuă extindere, fapt ce reiese și din acest început de an școlar, în care clasa pregătitoare este alcătuită din 23 de elevi. Este pentru prima dată când se întâmplă acest lucru.
CITEȘTE ȘI: Prima zi de școală, cu emoții, revederi și mult entuziasm, la Școala Generală din Micești
De obicei, efectivele de aici sunt de maxim 15 elevi, iar acest lucru demonstrează că acest cartier se îndreaptă tot mai mult înspre școala Micești și trebuie avut în vedere investiții serioase pentru extinderea infrastructurii.
Avem garanția că un proiect de acest fel se va derula în perioada următoare prin demolarea construcției mici din curtea școlii și, în locul ei, să apară o construcție mai încăpătoare pe două nivele, care să cuprindă în interior efective mai numeroase, cum ar fi clase cu spațiul mai mare.
Actuala școală are încăperile foarte mici și nu mai corespunde perspectivelor de dezvoltare ale acestui cartier”, a transmis pentru ziarulunirea.ro directorul instituției, Daniela Mateica.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut Direcția de Sănătate Publică Alba îndeamnă cetățenii să verifice întotdeauna sursa apei înainte de consum. Este important ca, în cazul izvoarelor neconforme, să se evite consumul direct și să se opteze pentru […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari