Metalurgistul Cugir își pierde golgheterul: Atacantul Marius Lupu a semnat cu Corvinul Hunedoara
Atacantul Marius Lupu (22 de ani), golgheterul Metalurgistului Cugir în ultimele două sezoane a părăsit în această pauză competițională gruparea de sub Drăgana și a semnat cu Corvinul Hunedoara.
Vârful de atac a fost dorit insistent de antrenorul Florin Maxim, fostul unirist, în “alb-albastru” mai regăsindu-se încă doi jucători din Alba, albaiulianul Andrei Roșu și zlătneanul Antonio Bradu (împrumutat de la Rapid). Plecarea la formația de lângă furnale reprezintă un pas înainte pentru vârful de atac, în condițiile în care Corvinul (fost CS Hunedoara ediția trecută, când a activat în seria conjudețenelor) și propune obiective ferme, de promovare în Liga a 2-a, după ce nu a reușit campionatul precedent (Minaur Baia Mare s-a impus în dubla de baraj). Lupu va fi prezentat oficial la Hunedoara luni, 4 iulie, când este fixată reunirea și primul antrenament.
Venit la Cugir în iarna anului 2020, M. Lupu s-a dovedit o afacere extraordinară pentru Metalurgistul, fotbalistul fiind două sezoane consecutive golgheterul “roș-albaștrilor”, cu 10 și respectiv 17 goluri. În trecut, Lupu a avut propuneri de transfer de la Viitorul Pandurii Tg. Jiu, Concordia Chiajna sau Kisvarda FC (Ungaria), care însă nu s-au concretizat din varii motive. Promițătorul fotbalist, scăpat aproape incredibil printre degete de CSM Deva, ce a renunțat extrem de ușor la serviciile sale (inițiat a fost împrumutat 6 luni la Cugir și i-a expirat contractul cu Deva), este originar din Alba, din comuna Vadu Moților, însă nu a avut nicio legătură cu fotbalul județean. A plecat la 12 ani la școală la LPS Deva, legându-și destinul timp de 7 ani, de fotbalul de sub Cetate, de la juniori până la echipa mare. Pe de altă parte, o altă piesă de bază a metalurgiștilor, mijlocașul Mario Boldea, este tentat să plece la CSC Dumbrăvița, nou-promovată în eșalonul secund. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață