Liga a IV-a Alba, etapa a 24-a: Olimpia Aiud a câştigat derbyul retrogradării cu CS Ocna Mureş! La Unirea, oaspeţii au părăsit terenul circa 9 minute în semn de protest pentru repetarea unei lovituri de la 11 metri!!!

Olimpia Aiud a câştigat derbyul suferinţei din Liga a IV-a Alba. însă evenimentul rundei în fotbalul albaiulian a fost retragerea temporară de pe teren, la Unirea a echipei Arieşul Apuseni Baia de Arieş, pentru 9 minute!

În ultimele 4 partide ale etapei a 24-a din Liga a IV-a Alba s-au înregistrat următoarele rezultate: *Olimpia Aiud – CS Ocna Mureş 2-0 (2-0): B. Bucur (16), Felindean (18). Belea (CS Ocna Mureş) a fost eliminat în minutul 82;

*Rapid Teiuş – Flamura Roşie Rădeşti 6-1 (3-1): Cerghedean (8, 10), Trifa (38), Rancea (53), R. Domşa (87, penalty), Dreghiciu (90)/ Silea (14);

*Viitorul Unirea – Arieşul Apuseni Baia de Arieş 6-2 (2-2): Chesnoiu (15), Arinar (39), Rezmuveş (53, 61), Cotoară (65, penalty), Odvos (78, penalty)/ Floriciu (13), C. Florea (33);

Oaspeţii au părăsit terenul în semn de protest în minutul 65, când arbitrul M. Ţâră a dictat repetarea unei lovituri de pedeapsă (prima dată ratată, la a doua execuţie mingea a lovit transversala şi moţii au revendicat faptul că n-a depăşit linia porţii), lucru ce i-a nemulţumit pe vizitatori, ce au ieşit de pe teren timp de 9 minute, revenind apoi, fără portarul Hădărugă ce n-a mai vrut să joace, în poartă intrând un jucător de câmp!!! Circul a continuat până la final, când acuzând accidentări succesive, moţii au rămas în numai 7 jucători, meciul terminându-se în minutul 85!!!!

*Performanţa Alba Iulia – Dalia Sport Daia Română 1-2 (1-2): C. Oltean (7)/ D. Ianc (17), I. Ghiorghiu (29). D. Dănilă (Performanţa Alba Iulia) a fost eliminat în minutul 82;

Alte rezultate ale rundei:

*CSO Cugir – Sportul Sebeş 3-0 (0-0): Iovănescu (68), Haidiner (85), Şuteu (90+2).

*Cuprirom Abrud – Europa Alba Iulia 0-6 (0-2): Bratima (15), M. Cristea (44, 83), B. Cristea (55), A. Gherman (62), Haiduc (80).

*FC Cugir – CIL Blaj 2-2 (2-1): Bulgaru (4), I. Marcu (29)/ N. Iorga (42, 52).

16. Flamura Roşie    24    0    5    19    28-106    5    -31
Etapa a 25-a: *sâmbătă, 5 mai, ora 18.00: Europa Alba Iulia – Arieşul Apuseni Baia de Arieş (în tur, 1-1), Sportul Sebeş – Cuprirom Abrud (1-1), CS Ocna Mureş – FC Cugir (1-4), ; *duminică, 6 mai, ora 11.30: CIL Blaj – CSO Cugir (0-5), Viitorul Sântimbru – Olimpia Aiud (1-2), Rapid CFR Teiuş – Viitorul Unirea (1-0), Flamura Rădeşti – Performanţa Alba Iulia (1-9); ora 18.00: Dalia Sport Daia Română – Metalul Aiud (1-2).