FOTO| Preșcolarii de la Grădinița cu Program Prelungit “Primii Pași” Aiud, implicați în activități practice de protejare a mediului și de reciclare
FOTO| Preșcolarii de la Grădinița cu Program Prelungit “Primii Pași” Aiud, implicați în activități practice de protejare a mediului și de reciclare
În perioada 12-15 mai 2022 a avut loc mobilitatea cadrelor didactice din din Satu-Mare, Debrecen și Gyomaendröd ( Ungaria) la Grădinița cu Program Prelungit “Primii Pași” din Aiud, în cadrul proiectului Erasmus Plus IUBEȘTE. CUNOAȘTE. PROTEJEAZĂ.
Tema activităților derulate în grădiniță a fost Deșeul-o comoară. Selectează! Reutilizează!
În cadrul acestei teme, cadrele didactice, împreună cu preșcolarii au desfășurat activități prin care au selectat și reutilizat deșeurile, urmărindu-se astfel cultivarea interesului copiilor pentru protejarea mediului. Pentru a-i determina pe copii să devină responsabili față de mediu, aceștia au fost implicați în activități practice de protejare a mediului și de reciclare.
Micuții au confecționat, folosind materiale reciclabile, diverse lucrări și machete, au plantat la grădiniță sau impreună cu părinții, flori în cizmulițe pe care nu le mai foloseau, observând astfel că multe obiecte se pot reutiliza. În realizarea lucrărilor, copiii au folosit PET-uri, cutii de pantofi, pahare de plastic, capace, pungi, hârtie, ziare, ambalaje de la sucuri, carton, reviste, becuri, cutii de lapte sau iaurt, etc. Părinții preșcolarilor au fost foarte receptivi implicându-se în realizarea proiectului.
Fiecare grupă a contribuit, cu ajutorul părinților, la reamenajarea spațiului exterior, prin construirea unor elemente de joacă pentru copii.
S-au realizat căsuțe, bucătării din paleți reciclați, colțuri cu flori sau plante diverse, folosind PET-uri și paleți, tăblițe pentru scris, centre de pictură, pisicuțe din lemn, pentru joacă, etc.
Proiectul tematic s-a încheiat cu o paradă ECO, în cadrul căreia toți copiii au prezentat costume realizate din materiale reciclabile și un scurt moment artistic.
În aplauzele invitaților și ale părinților, micuții au defilat pe covorul roșu, reușind să aducă încântare și veselie pe chipul tuturor celor prezenți.
Alături de cadrele didactice din Satu Mare și Ungaria, au fost invitați reprezentanți ai Inspectoratului Școlar Județean Alba, reprezentanți ai Primăriei Municipiului Aiud și ai Bibliotecii Municipale Liviu Rebreanu Aiud .
Evenimentul a fost încheiat de un moment muzical deosebit susținut de Soprana Maria Oltean.
Conducerea grădiniței alături de cadrele didactice mulțumește tuturor pentru participare și implicare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
PENSII 2024 | LISTĂ: Veniturile nepermanente luate în considerare la recalcularea pensiilor
PENSII 2024 | LISTĂ: Veniturile nepermanente luate în considerare la recalcularea pensiilor Pe măsură ce pensionarii din România așteaptă cu interes detalii despre recalcularea pensiilor și eventualele creșteri, Casa Națională de Pensii Publice oferă informații importante despre veniturile nepermanente incluse în acest proces. Citește și: Noua lege a Arhivelor Naționale adoptată tacit: Casa Națională de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3