Atleta Bianca Ioana Valc (Atletich Aiud) a cucerit medalia de bronz în proba de 800 de metri din cadrul Campionatului Național Under 18.

Sportiva pregătită de antrenoarea Ioana Bozdog s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului, cu rezultatul 2:20.62 (un nou record personal, după o săptămână), performanță cu atât mai notabilă cu cât Bianca a concurat la un nivel superior ca vârstă, ea fiind în primul an ca junioară 3!

De asemenea,Alexandra Maria Hudea (CSȘ Mediaș/ AC „Mica Romă” Blaj) a devenit vicecampioană națională în proba de 1500 metri (timpul 4:32.97) și a cucerit aurul pe distanța de 3000 de metri (rezultatul 10:02.87).

La competiția desfășurată în capitală au mai luat startul și alți sportivi din Alba. La 800 de metri feminin, Andreea-Maria Bogdan (CSȘ Blaj/ AC “Mica Romă” Blaj) a terminat a 7-a (2:32.07), iar Marta Popescu (CSȘ Blaj) a fost a 14-a (rezultatul 2:41.11), ambele pregătite de Cristina Man.

Tot pe locul 7 a încheiat Andreea Bogdan proba de 1500 de metri, cu timpul 5:10.78 (record  personal). În cursa masculină de 800 de metri, cei 3 atleți din Alba au reușit recorduri personale: David George Cozma (Atletich Aiud) – locul 6 (2:06.61), Bogdan Mihai Popa (LPS Alba Iulia) – locul 9 (2:09.01) și Darius Filip – locul 26 (2:17.58), ultimii doi pregătiți de mărșăluitoarea Ana Rodean. Cea de-a 40-a ediție a Campionatelor Naționale indoor – etapă finală și probe combinate, rezervată cadeților, s-a desfășurat în sala „Ioan Soter”, din cadrul CSNB „Lia Manoliu”.

Săptămâna trecută, la Bacău, ACS Atletich Aiud a cucerit primele sale medalii naționale, la Naționalele de atletism pentru juniori 3 (Under 16). Astfel, cu rezultatul de 2:08.65, George Cozma a câștigat proba de 800 de metri, clasându-se pe treapta a doua a podiumului în cursa de 1500 de metri (4:31.28). Bianca Vâlc a devenit în două rânduri vicecampioană națională, în probele de 1500 de metri (5:10.46), respectiv pe distanța de 800 de metri (timpul de 2:20.67).