Albaiulianul Alexandru Giurgiu vine ca adversar pe „Cetate”! *Unirea Alba Iulia n-a mai câştigat de 4 runde
Cedat în luna februarie contra sumei de 25.000 de euro echipei Gaz Metan Severin, fundaşul stânga albaiulian Alexandru Giurgiu va juca pentru prima dată împotriva echipei care l-a lansat în fotbalul mare. „Firesc că vreau să învingem la Alba Iulia pentru a nu ne îndepărta de ultima treaptă a podiumului. Unirea este echipa sufletului meu, dar mi-am dorit să plec la o altă formaţie cu obiective de performanţă„, a spus apărătorul albaiulian ce va împlini 20 de ani în septembrie.
*Unicele sale goluri înscrise pe arena albaiuliană!
Component al lotului naţional Under 19, Alex Giurgiu a înscris singurele sale goluri ca şi senior tocmai pe arena albaiuliană, unde a început să desluşească tainele fotbalului. Trei reuşite consemnate în ediţia trecută de campionat, în meciurile cu CS Mioveni (1-0), FC Argeş (1-2) şi Petrolul Ploieşti (3-0). „Îmi pare rău de grupul de prieteni pe care l-am lăsat la Alba Iulia, Schuller, Bumbac, Pleniceanu, Bucurică, Pascal, Silviu Mureşan şi alţii. Vorbim destul de des la telefon„, a spus jucătorul de bandă stângă, ce l-a înlocuit în sezonul anterior pe Bucurică (foarte posibil să revină sâmbătă în garnitura lui Gherman).
„Fără îndoială că este un meci special pentru mine, poate cel important ca şi încărcătură din carieră, până în prezent„, a afirmat Giurgiu, ce a bifat 12 prezenţe în tur în „alb-negru”.
„Va fi, cu siguranţă, un sentiment aparte în acest joc, acasă, în oraşul natal. Sunt pentru prima dată adversar al Unirii şi tocmai pe stadionul «Cetate». Acolo am crescut, am învăţat fotbalul, sper să nu încurc vestiarele, mai ales că sunt obişnuit cu cel al gazdelor„, a conchis Giurgiu. Din distribuţia oltenilor mai face parte un alt ex-unirist, Adrian Olah. Unirea nu poate conta pe Pascal şi S. Mureşan – suspendaţi, amfitrionii având un colaps al rezultatelor, fără victorie de 4 etape, răstimp în care au acumulat numai două remize.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
Jandarmii din Alba, în mijlocul participanților la Târgul de Fete de pe Muntele Găina: Ce recomandări au pentru participanți
Jandarmii din Alba, în mijlocul participanților la Târgul de Fete de pe Muntele Găina: Ce recomandări au pentru participanți Acest sfârșit de săptămână este unul deosebit pentru locuitorii Munțiilor Apuseni și pentru toți turiștii prezenți în această perioadă în zonă pentru că în aceste zile se desfășoară Târgul de Fete de pe Muntele Găina, cea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie