FOTO: Volei Alba Blaj – Volei Cristina Pîrv Turda 3-0 | Echipa din „Mica Romă”, a treia victorie la rând
Volei Alba Blaj, vicecampioana României, a învins, scor 3-0 (25-16, 25-15, 25-15), în Sala “Timotei Cipariu” în a doua partidă consecutivă în fața fanilor, pe nou-promovata ACS Volei Cristina Pîrv Turda, contând pentru runda secundă a Diviziei A1.
Ținând cont de dificultatea redusă a partidei, ce a durat 61 de minute, antrenorul Stevan Ljubičić a mizat pe o formulă alcătuită cu preponderență din voleibaliste tinere, majoritatea jucătoare autohtone.
Volei Alba Blaj are trei victorii acest debut de sezon, 3-1 la Brașov cu CSM Târgoviște, când a cucerit Supercupa României, și 3-0 cu CSM Lugoj, în prima rundă. Un examen sever va fi în etapa a 3-a, la CS Medigidia, revelația sezonului trecut, când a intrat în careul de ași și s-a calificat în cupele europene (Cupa Challenge). Bazându-se pe un lot 100 la sută autohton, trupa de la malul mării le-a înregimentat în intersezon pe Alexandra Trică și Diana Calotă (CSM Târgoviște), dar și pe Ioana Baciu și blăjeanca Ramona Rus (ex-Volei Alba Blaj)
Volei Alba Blaj: Sorina Miclăuș – 10 puncte, Victoriia Russu – 7, Andra Artin – 9, Jovana Kocić – 7, Daiana Roman – 12, Slađana Mirković două, Andreea Ispas – libero; au mai intrat Iarina Axinte – un punct, Ștefania Cheluță – 6, Jovana Cirković – două, Olga Strantzali; Gergana Dimitrova, Nađa Ninković, Milica Ivković – libero, Noemi Moldovan.
Informații și foto: Nicu GOGA (Radio Blaj)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României