FOTO, VIDEO| Gabriel Pleșa va repara casa unui tânăr din Abrud, singur pe lume, care și-a pierdut toată agoniseala în urma inundațiilor
Gabriel Pleșa va repara casa unui tânăr din Abrud, singur pe lume, care și-a pierdut toată agoniseala în urma inundațiilor
Drama lui Florinel, tânărul din Abrud care a pierdut totul în inundațiile de vineri, l-a impresionat pe primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, care a promis că, împreună cu colegii săi vor începe reparațiile casei.
La doar o zi după ziua sa de naștere, tânărul și-a pierdut agoniseala de-o viată în urma unei viituri care a lovit necruțător strada Șerbina din oraș. Tânărul Florin este singur pe lume, acesta râmânând fără tată la vârsta de 15 ani și fără mama la 17 ani. Cele 2 camere și micuța bucătărie le-a construit singur, cu banii pe care i-a strâns muncind 12 ore în fiecare noapte.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/tKFE6CsP_2A/hqdefault.jpg)
„Pe mine, personal, m-a marcat povestea de viață a unui tânăr din Abrud, rămas orfan de tânăr, dar un luptător! Este nedrept și dureros să își piardă casa pentru care a muncit din greu. Vineri, alături de colegii mei, vom începe reparația casei lui. Nu e vorba de lauri, mulțumiri și diplome, iar criticile oricum nu le vom putea opri niciodată. România este o țara liberă, în care oricine poate spune orice, uneori chiar și dintr-un orgoliu rănit și neînțeles.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/TLJcLxlHhOE/hqdefault.jpg)
Dar astăzi și acum nu este nici despre răfuieli personale, nici măcar politice. Este doar despre ce putem face noi, cei mulți, pentru cei loviți atât de greu de natura dezlănțuită. Vineri începem să consolidăm și să reparăm casa acestui tânăr! Le mulțumesc lui Cosmin Lazăr și firmei Lika Global Construct pentru forța de muncă pusă la dispoziție, colegului Panta Lucian pentru implicare și strângerea de fonduri, domnului subprefect Nemes Claudiu și domnului primar Radu Penciu pentru ajutorul dat în organizare, dar și colegilor din primărie, care deja strâng bani și donații pentru aceste persoane. Îi mulțumesc, de asemenea, fratelui meu pentru materialele de construcții asigurate de către depozitul VIVA”, a scris primarul Pleșa pe facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Un tânăr din Alba, RECORD de parcurgere a Via Transilvanica: A alergat 1.400 de km, în 15 zile și pe caniculă. Care a fost scopul său
Un tânăr din Alba, RECORD de parcurgere a Via Transilvanica: A alergat 1.400 de km, în 15 zile și pe caniculă. Care a fost scopul său Cugireanul Andrei Sovereșan a reușit să parcurgă Via Transilvania într-un timp record. Tânărul a alergat 1.400 km în 15 zile, iar performanța sa este cu atât mai de apreciat […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie