CSȘ Blaj, două echipe calificate la turneele semifinale de volei pentru cadeți

După o pauză de mai bine de un an, întrerupere provocată de pandemia de coronavirus, Federația Română de Volei a reușit să deblocheze activitatea la nivel de copii și juniori, reluându-se campionatele de juniori și cadeți, la finele lunii mai, respectiv la începutul lui aprilie.

La acest nivel competițional, județul Alba are 5 echipe ce reprezintă cluburile CSȘ Blaj (4 echipe) și ACS Atomic Blaj (cadete), în condițiile în care deși s-a înscris, la cadeți și cadete, CS Ocna Mureș nu a mai luat startul. Până în prezent, CSȘ Blaj a reușit calificarea în turneul semifinal cu echipele de cadeți (antrenor Alexandru Man) și cadete (pregătite de Dan Moldovan) și așteaptă deznodământul la competițiile pentru juniori.

Dar iată rezultatele înregistrate până în prezent de conjudețene:

*Cadeți. Seria E, al doilea turneu, la Bistrița: CSȘ Blaj (foto) a pierdut 0-3 cu Viitorul Cluj și a învins 3-2 pe LPS Bistrița (deși avea un efectiv din numai 7 jucători, doi titulari fiind depistați pozitiv). În primele meciuri, în turneul din martie, de la Blaj, a pierdut 1-3 cu LPS Bistrița și a învins 3-0 pe Viitorul Cluj. CS Ocna Mureș nu a mai participat. În faza semifinală, din 14-16 mai, se califică echipele clasate pe primele două locuri în cele 6 serii, iar la turneul final (26-30 mai) se vor califica grupările clasate pe primele două locuri în seriile semifinale.

*Cadete. În Seria J sunt CSȘ Blaj și CS Atomic Blaj, împreună cu Medicina Tg. Mureș și CSȘ Târnăveni. În primul turneu, la Blaj, CSȘ Blaj a învins Atomic Blaj cu 3-0 și a pierdut cu același scor cu Medicina Tg. Mureș, echipă ce ulterior a trecut, tot cu 3-0 de Atomic Blaj (CSȘ Târnăveni nu a participat din cauza rezultatelor testelor de Covid-19). În al doilea turneu, la Tg. Mureș, gazdele s-au impus în minimum de seturi cu cele două echipe din “Mica Romă” iar CSȘ Blaj a trecut de Atomic Blaj, scor 3-0. În faza semifinală, din 14-16 mai, se califică echipele clasate pe primele două locuri în cele 10 serii, iar la turneul final (26-30 mai) se vor califica grupările clasate pe primele două locuri în seriile semifinale;

*junioare, CSȘ Blaj este în Seria F, alături de LPS Cluj, CSU Medicina CNUE Tg. Mureș (turneul secund, 23-25 aprilie), CSȘ Turda. În primul turneu, formația blăjeană a suferit eeșcuri pe linie: 0-3 cu LPS Cluj și Medicina Tg. Mureș, 1-3 cu CSȘ Turda. În faza semifinală (7-9 mai) acced primele două clasate din cele 8 serii, iar la turneul final se vor califica primele două locuri în seriile semifinale (19-23 mai);

*juniori. CSȘ Blaj este în Seria D, împreună cu LPS Bihorul Oradea, CS Provolei Arad (turneul doi, 23-25 aprilie) și CSȘ Caransebeș. CSȘ Blaj a învins cu 3-0 pe Provolei Arad și CSȘ Caransebeș și 3-2 cu LPS Bihorul Oradea. În faza semifinală (7-9 mai) acced primele două clasate din cele 8 serii, iar la turneul final se vor califica primele două locuri în seriile semifinale (19-23 mai). (H.D.M.)

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, jucătorii din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, sunt cei 5 jucători din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României Fundașul Alexandru Juncan (29 de ani), mijlocașul Bogdan Oniche (29 de ani), atacantul Alexandru Cioară (29 de ani), toți de la Industria Galda de Jos, plus portarul Sergiu Bistraie (20 de […]