AMENZI de 12.560 de lei pentru peste 200 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală și interdicțiile privind deplasarea
Continuă acțiunile pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, organizate de Inspectoratul de Poliție Județean Alba, prin verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din 2020. Au continuat și controalele pe timp de noapte și s-a acționat în filtre amplasate la intrarea în/ ieșirea din cele 6 localități carantinate.
Sub coordonarea Instituției Prefectului, au fost desfășurate în sistem integrat, noi acțiuni de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind prevenirea răspândirii virusului Covid 19.
În ultimele 24 de ore, la activitățile desfășurate au participat 203 polițiști și polițiști locali, alături de lucrători din alte instituții cu atribuții în domeniul verificări modului de respectare a normelor de prevenire a răspândirii noului coronavirus și au fost controlate 34 de societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 244 de mijloace de transport, din care 69 mijloace de transport în comun și au fost legitimate 7.133 de persoane.
Echipele de control au depistat și sancționat 102 persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală și 117 care nu au respectat interdicțiile privind deplasarea.
Valoarea totală a sancțiunilor aplicate a fost de 12.560 lei.
În filtrele constituite la intrările / ieșirile celor 6 localități carantinate (Alba Iulia, Sebeș, Blaj, Cugir, Abrud și Ciugud) precum și pe raza acestora au acționat 113 forțe de ordine care au controlat 4.601 persoane și 2.985 autovehicule.
Au fost depistate și sancționate 50 de persoane care nu au putut justifica motivul deplasării, în conformitate cu noile restricții de circulație.
Reamintim faptul că, în intervalul orar 06,00 – 22,00, în interiorul zonei carantinate, se poate circula doar în anumite situații prevăzute de actul normativ, printre care amintim deplasarea în interes profesional, deplasarea pentru asigurarea de bunuri de strictă necesitate, pentru asistență medicală care nu poate fi amânată sau nu se poate realiza de la distanță, deplasarea în scopul donării de sânge, în scop umanitar sau de voluntariat, pentru îngrijirea sau administrarea unei proprietății sau pentru alte motive justificate cum ar fi îngrijirea copiilor, a vârstnicilor, a persoanelor bolnave ori în caz de deces al unui membru de familie.
În intervalul orar 22,00 – 06,00 este permisă circulația persoanelor numai în interes profesional, pentru asistență medicală care nu poate fi amânată sau realizată de la distanță, respectiv pentru deplasări scurte, în apropierea locuinței, legate de activitatea fizică a persoanelor sau pentru nevoile animalelor de companie.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
2 – 4 august 2024 | Festival de artă medievală „Zilele Medievale ale Bălgradului”, ediția a IX-a, la Alba Iulia: Parada personajelor medievale, ateliere și spectacole de teatru. PROGRAM
2 – 4 august 2024 | Festival de artă medievală „Zilele Medievale ale Bălgradului”, ediția a IX-a, la Alba Iulia: Parada personajelor medievale, ateliere și spectacole de teatru. PROGRAM În perioada 02-04 August 2024, Grupul Skepsis vă prezintă Zilele Medievale ale Bălgradului – festival de artă medievală, ediția a IX-a. Timp de 3 zile, la […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Curier Județeanacum 3 zile
Molnar Bianca, albaiulianca șefă de armă, pe arma Geniu, a Școlii Militare de Maiștri Militari și Subofițeri „Basarab I” din Pitești. Ce medie a avut absolventa
-
Ştirea zileiacum 5 zile
UPDATE | ACCIDENT MORTAL la Cisteu de Târnavă: Un bărbat de 46 de ani a decedat, în urma unei coliziuni între un autocamion și două autoturisme
-
Politică Administrațieacum 5 zile
Centura ocolitoare de pe latura de Nord a municipiului Alba Iulia, mai aproape de realizare: Va avea trei giratorii, două pasaje, două viaducte și un pod. Investiție de peste 76 milioane lei