FOTO| Șoferul BĂUT care a acroșat 2 bicicliști la Câmpeni și a fugit de la locul accidentului, REȚINUT de polițiști
Polițiștii din Câmpeni l-au reținut pe un tânăr care, în timp ce se deplasa cu un autoturism, a acroșat doi bicicliști, după care și-a continuat deplasarea. Acesta se afla sub influența alcoolului.
Potrivit IPJ Alba, la data 02 septembrie 2020, polițiștii din Câmpeni au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față un tânăr de 22 de ani, din oraș, care este cercetat pentru conducere sub influența alcoolului, vătămare corporală din culpă și părăsirea locului accidentului.
În sarcina acestuia s-a reținut faptul că, la data de 29 august 2020, în jurul orei 20.40, în timp ce a condus un autoturism pe DN 75, pe raza orașului Câmpeni, fiind sub influența băuturilor alcoolice, a acroșat doi soți care se deplasau cu bicicletele, după care și-a continuat deplasarea.
În cursul zilei de azi, 03 septembrie, reținutul va fi prezentat în fața procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpeni, pentru dispunerea măsurilor legale.
Informații de background:
La data de 29 august 2020, în jurul orei 20.40, polițiștii din Câmpeni au fost sesizați, prin 112, cu privire la faptul că, pe raza orașului, s-a produs un accident rutier cu victime.
Polițiștii deplasați la fața locului au constatat că doi soți, de 49 și 48 de ani, din Câmpeni, în timp ce se deplasau cu bicicletele pe DN 75, din direcția Câmpeni spre Bistra ar fi fost acroșați de un autoturism, care s-a angajat în depășirea altui autovehicul, din sens opus și care și-a continuat deplasarea.
În urma accidentului rutier, femeia a suferit leziuni corporale și a fost transportată la spital.
Ulterior, în urma investigațiilor efectuate de polițiști, conducătorul auto care a provocat accidentul a fost identificat, pe raza comunei Roșia Montană.
Tânărul de 22 de ani, din Câmpeni, a refuzat să fie testat cu aparatul etilotest, precum și recoltarea de mostre biologice în vederea stabilirii gradului de alcoolemie.
Față de acesta, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului și refuz sau sustragere de la prelevarea de mostre biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
David Popovici, medalie de aur la proba de 200 de metri liber de la Jocurile Olimpice 2024: Este primul aur din istoria înotului masculin din România
David Popovici, medalie de aur la proba de 200 de metri liber de la Jocurile Olimpice 2024: Este primul aur din istoria înotului masculin din România David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, după o cursă cu un final dramatic. El a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Actualitateacum 5 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie
-
Ştirea zileiacum 4 zile
VIDEO | Nicușor Stanciu, căpitanul României, a primit placheta de onoare a ISU Alba: ”Sunt mândru și onorat să mă aflu aici! Nu vă zic cel mai bun să câștige, pentru că toți sunteți învingători”
-
Ştirea zileiacum 4 zile
UPDATE | ACCIDENT MORTAL la Cisteu de Târnavă: Un bărbat de 46 de ani a decedat, în urma unei coliziuni între un autocamion și două autoturisme