Blajul va avea cel mai modern Heliport din județul Alba: Primăria a semnat acordul de asociere cu Consiliul Județean Alba pentru investiția de aproape 3 milioane de lei
Un heliport, în valoare totală de peste 2,9 milioane lei va fi realizat în municipiul Blaj, printr-un parteneriat între Consiliul Judeţean Alba şi Primăria municipiului Blaj.
Gheorghe Valentin Rotar, primarul municipiului Blaj, a anunţat miercuri, pe o reţea de socializare, că a semnat, împreună cu preşedintele CJ Alba, Ion Dumitrel, Acordul de Asociere pentru realizarea în comun a unui aerodrom pentru elicoptere, un obiectiv de investiţii de interes municipal şi judeţean.
„Ieri am semnat, împreună cu președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, Acordul de Asociere pentru realizarea în comun a unui aerodrom pentru elicoptere, „HELIPORT ÎN MUNICIPIUL BLAJ”, un obiectiv de investiții de interes municipal și județean. Urmează ca acest Acord să fie validat de către Consiliul Local al Municipiului Blaj și Consiliul Județean Alba. Valoarea investiției, care va fi suportată în cote egale din bugetul local al Municipiului Blaj și bugetul Județului Alba, este de 2.904.000 lei (fără TVA).
Este prima etapă în realizarea acestui obiectiv foarte important pentru Județul Alba și Municipiul Blaj. Pașii următori pentru realizarea acestei investiții sunt:
1. Licitație pentru proiectare + avizare: termen 31.10.2020;
2. Proiectarea Heliportului: termen 26.02.2021;
3. Licitație pentru execuția lucrărilor: termen 31.05.2021;
4. Executarea lucrărilor: termen 30.11.2021.
La finalul anului 2021 Blajul va avea cel mai modern Heliport din județul Alba. Acesta va fi utilizat atât pe timp de zi, cât și pe timp de noapte și va deservi Spitalul Municipal Blaj, dar și toate urgențele din zona Târnavelor și din județul Alba. Realizarea Heliportului la Blaj se înscrie pe lista parteneriatelor dintre Municipiul Blaj și Consiliul Județean Alba, care au contribuit la dezvoltarea durabilă a întregii zone a Târnavelor și la creșterea calității vieții în comunitatea noastră!”, a scris Gheorghe Valentin Rotar pe Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
Teiuş, Stremţ şi Berghin s-au alăturat A.I.D.A. – Transport Local Pentru a oferi locuitorilor lor, navetiști permanenți sau doar ocazionali, un serviciu de transport public sigur și confortabil, orașul Teiuș și comunele Stremț și Berghin au aderat la Asociația Intercomunitară de Dezvoltare Alba Iulia (A.I.D.A.) – Transport Local, potrivit unor hotărâri adoptate de către consiliile […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie