După câştigarea derbyului cu Unirea Alba Iulia – Unirea Juniors Alba Iulia – campioană judeţeană la juniori E
În derby-ul etapei a 11-a a competiţiei judeţene pentru juniorii E (jucători născuţi după 1 ianuarie 2001), meci derby ce a opus primele două clasate şi a stabilit implicit ocupanta primei poziţii, Unirea Juniors Alba Iulia a învins cu scorul de 3-1 (1-1) pe Unirea Alba Iulia, goluri marcate de Mărginean – două şi Steau, respectiv Pascu, uniriştii conducând la un moment dat. „Ne-am distanţat la 7 puncte de locul secund înainte cu două etape de finalul campionatului şi mai avem jocuri cu ultimele clasate. Ţin să-i urez căpitanului echipei Andrei Roşu «La mulţi ani» cu ocazia împlinirii vârstei de 11 ani, el fiind şi golgheterul competiţiei cu 35 de goluri. În continuare tragem tare şi la Turneul «Gheorghe Hagi», de fapt campionii evoluează şi la categoria 2000”, a declarat antrenorul Alexandru Kalanyos (Unirea Juniors Alba Iulia). Lotul Unirii Juniors Alba Iulia este compus din Ovidiu Lazăr (portar), Andrei Roşu (cpt), Andrei Bogdan, Avram Ravid, Raul Steau, Andrei Crăciun, Ovidiu Coman, Andrei Mărginean (rezerve Adrian Ciugudean, Cosmin Necreală, Robert Scrobotă).
Dar iată rezultatele înregistrate în runda a 11-a, disputată la baza „Winner’s Ţălnar Club”: CSO Cugir – Rival Alba Iulia 1-1, CS Zlatna – Europa Alba Iulia 9-0, Unirea Juniors Alba Iulia – Unirea Alba Iulia 3-1, Metalul Aiud – Viitorul Abrud 0-3 (aiudenii s-au retras).
În clasament: 1. Unirea Juniors 40 (86-16), 2. Unirea Alba Iulia 33 (57-15), 3. CS Zlatna 27 (67-24), 4. Viitorul Abrud 21 (39-46), 5. Metalul Aiud 16 (40-26), 6. Rival Alba Iulia 14 (27-61), 7. CSO Cugir 11 (20-43), 8. Europa Alba Iulia 3 (6-111). Etapa viitoare (duminică, 4 martie): Unirea Juniors Alba Iulia – Rival Alba Iulia (ora 10.00), Europa Alba Iulia – CSO Cugir (ora 11.00), Viitorul Abrud – CS Zlatna (ora 12.00), Unirea Alba Iulia – Metalul Aiud 3-0. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie