„Am fost și eu la Alba Iulia și am văzut Unirea cea mare“: Povestirea care a influențat o tânără elev militar să urmeze cariera armelor
„Am fost și eu la Alba Iulia și am văzut Unirea cea mare“: Povestirea care a influențat o tânără elev militar să urmeze cariera armelor
Bianca Miruna Sandu, o tânără elevă a Şcolii Militare de Maiştri Militari a Forţelor Navale, povestește cum, atunci cand era doar un copil a citit povestirea lui Dumitru Almaș: „Am fost și eu la Alba Iulia și am văzut Unirea cea mare“ și cum lectura i-a insuflat decizia de a urma o carieră militară.
„Sunt elev militar Bianca Miruna Sandu și aveam mai puțin de zece ani când am citit pentru prima dată povestirea lui Dumitru Almaș „Am fost și eu la Alba Iulia și am văzut Unirea cea mare“. A fost o lectură care mi-a marcat copilăria și a cărei esență a rămas cu mine până astăzi. Povestea Marii Adunări Naționale de la Alba Iulia este relatată prin ochii unei fetițe de vârsta la care eram și eu atunci când am citit textul despre „cel mai mare și mai fericit moment din istoria noastră, 1 Decembrie 1918“.
Pe de altă parte, ținuta militară și faptele de vitejie ale ostașilor români m-au fascinat și ele dintotdeauna. Această fascinație mi-a influențat decizia alegerii unei cariere, aceea de maistru militar de marină. Mi-am văzut visul cu ochii atunci când am rostit jurământul de credință față de patrie. Abia îmi stăpânesc emoțiile gândindu-mă că, duminica aceasta, particip și eu, alături colegii mei, la parada militară din Capitală.
Pentru acest eveniment ne-am antrenat două săptămâni, pe o vreme ploiasă, cu temperaturi joase. Vă veți închipui că, fată fiind, mi s-a părut greu. Da, am resimțit frigul, poate și oboseala, dar, la fel ca eroina din povestea lui Dumitru Almaș m-am îmbărbătat în permanență spunându-mi: „Ce? Lui Mihai Viteazul, lui Avram Iancu, lui Horea le-a fost ușor? Ei au murit pentru unirea noastră, iar eu să mă vait acum de frig?“
La mulți ani, dragi români! Oriunde v-ați afla, pe 1 Decembrie fiți alături de militarii Armatei României pentru a ne aduce aminte și a sărbători împreună truda care a dus la victoria din 1918.”
foto: facebook/Şcoala Militară de Maiştri Militari a Forţelor Navale
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
MÂINE | Poppy’s Playground, un nou spațiu de joacă, creat de la zero de Fundația TRANSAVIA, va fi inaugurat la Micești: Mascote și multe surprize pentru cei mici, la deschidere
MÂINE | Poppy’s Playground, un nou spațiu de joacă, creat de la zero de Fundația TRANSAVIA, va fi inaugurat la Micești: Mascote și multe surprize pentru cei mici, la deschidere Un nou loc de joacă va fi inaugurat joi, 8 august 2024, în Micești, Alba, inițiat și creat cu dragoste de Fundația TRANSAVIA. Proiectul urmărește […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Sportacum 4 zile
Partidă de verificare, Retezatul Hațeg – Metalurgistul Cugir 1-6 (1-4) | Set pentru divizionara terță
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
4 august 1919, armata română intră în centrul Budapestei, pentru a înlătura regimul bolşevic a lui Bela Kun. Soldaţii români au pus opinca pe Parlamentul din Budapesta
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
3 august 1601: Bătălia de la Guruslău. Trupele lui Mihai Viteazul obțin victoria împotriva celor conduse de Sigismund Báthory
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare