Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir, al doilea derby “de Alba” din tur | Patru ex-uniriști, împotriva fostei echipe
Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir se înfruntâ sâmbătă, pe “Cetate”, de la ora 15.00, în al doilea derby “de Alba” al toamnei, un meci contând pentru etapa a 8-a a eșalonului terț, rundă ce face trecere spre a doua parte a turului.
Fără îndoială că va fi o partidă încinsă, în care orgoliile județene se vor afla față în față pe gazon, asta dincolo de importanța punctelor puse-n joc. Dacă “alb-negrii” sunt relativ liniștiți, clasându-se cu 8 puncte, pe locul al 9-lea, nu același lucru se poate spune despre gruparea de sub Drăgana, situată pe poziția a 14-a, una retrogradabilă, cu 6 puncte, singurul succes stagional fiind înregistrat la Galda de Jos, 1-0, în primul derby “de Alba” al campionatului.
Două puncte și 5 locuri le despart pe cele două conjudețene ce-și leagă mari speranțe de acest duel direct, în condițiile în care rezultatele nu sunt cele așteptate în acest sezon: Unirea Alba Iulia are trei întâlniri fără victorie (eșec la Cluj, cu CFR 2; egal intern cu Sticla Turda și remiză la Recea prin care au schimbat liderul), iar Metalurgistul Cugir a strâns numai un punct, fără a marca, în ultimele meciuri (0-3 cu Luceafărul Oradea – acasă, 0-2 la Odorheiu Secuiesc, 0-0 cu Sănătatea Cluj – pe teren propriu).
*Patru ex-uniriști împotriva fostei echipe
Rivalele din Alba s-au mai întâlnit, în ultimii ani în două duble, rezultatele fiind împărțite: 2-1 pentru gazde pe “Cetate”, 0-0 la Cugir, în ediția 2017/ 2018; *0-0 la Alba Iulia și 2-0 pentru Metalurgistul în retur, în ediția 2018/ 2019. Comparativ cu ultimul joc direct, în martie 2019, s-au schimbat băncile tehnice, gruparea albaiuliană avându-l la timonă pe Adrian Bicheși, iar cugirenii pe Călin Moldovan, în respectivul meci jucând în ultimele 10 minute și Lucian Itu – actualul antrenor principal al cugirenilor. Demn de remarcat este faptul că ex-uniriștii I. Grozav, P. Păcurar, Vitinha și Davidaș vor fi, în premieră, pe “Cetate” adversarii fostei echipe, cei patru făcând pasul spre Cugir în acest an, primii trei în iarnă, urmați de Davidaș în această vară.
Interesant este și alt aspect al statisticii, la singurul succes al uniriștilor de la revenirea în Liga a 3-a, cel din septembrie 2017, golurile au fost marcate, spre finalul jocului, de… Ionuț Grozav și Claudiu Davidaș, tocmai echipierii grupării “roș-albastre” în acest moment.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj – Hermannstadt (Under 19) 7-1 (4-1) | Schimbări în ofensivă, a plecat S. Culda (la Unirea Ungheni), a venit Cîrstean
CIL Blaj – Hermannstadt (Under 19) 7-1 (4-1) | Schimbări în ofensivă, a plecat S. Culda (la Unirea Ungheni), a venit Cîrstean A treia victorie consecutivă pentru CIL Blaj, nou-promovata în eșalonul terț, în jocurile de verificare, scor 7-1 (4-1) cu Hermannstadt Under 19. Pentru formația din „Mica Romă” au punctat Cioară (dublă, un gol […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum o zi
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare