În Liga a 3-a, șase etape modeste pentru Unirea Alba Iulia, Metalurgistul Cugir și Industria Galda! Zestre înjumătățită, comparativ cu stagiunea anterioară
Seria a 5-a a Ligii a 3-a este una cu mult mai dificilă decât anticipau în intersezon reprezentantele Albei, Unirea Alba Iulia, Metalurgistul Cugir și Industria Galda!
Un fapt dovedit de parcursul celor trei echipe din județ în primele șase etape ale stagiunii în curs. Venite din Seria a 4-a, una considerată superioară valoric, “albanezele” s-au trezit cu rezultate sub așteptări, departe de pretenții. Elocventă este comparația cu sezonul trecut, în care după trecerea a șase etape, conjudețenele aveau 24 de puncte, dublul zestrei din această ediție. Este un regres evident, care vorbește de la sine despre rezultatele modeste în ansamblu trecute în dreptul divizionarelor terțe ce ne reprezintă.
Într-o serie extrem de echilibrată, cu 9 echipe “întinse” pe un singur punct (Minaur Baia Mare: locul 5, cu 8 puncte, respectiv CSC Sânmartin – locul 13, cu 7 puncte), cel mai bine stă Unirea Alba Iulia, cu 7 puncte (poziția a 8-a), în vreme ce Metalurgistul Cugir și Industria Galda de Jos sunt pe poziții retrogradabile, gruparea de sub Drăgana pe 14 (5 puncte), iar echipa condusă de Paul Ciucă a preluat “lanterna roșie”, firesc, în urma celor șase înfrângeri din tot atâtea jocuri. Și să mai adăugăm ceva, în ultimele două etape conjudețenele au cucerit un singur punct, remiza de pe “Cetate” a echipei lui Mihai Manea, care însă a pierdut primele puncte interne.
Dar iată comparațiile ce vorbesc de la sine despre declinul conjudețenelor:
*Unirea Alba Iulia: ediția trecută – locul 7 (9 puncte), ediția actuală – locul 8 (7 puncte); *Metalurgistul Cugir: ediția trecută – locul 4 (12 puncte); ediția actuală – locul 14 (5 puncte); *Industria Galda: ediția trecută – locul 14 (3 puncte); ediția actuală – locul 16 (zero puncte).
Alte borne negative: găldenii nu au înscris în fața fanilor, uniriștii au pierdut cele trei jocuri externe, “roș-albaștrii” – fără victorie acasă. Totalizând, bilanțul formațiilor din Alba cuprinde trei victorii, tot atâtea remize și… 12 înfrângeri, un parcurs dezamăgitor.
*Metalurgistul și Industria, pe locuri retrogradabile
Mai mult, în runda viitoare, prima care se dispută în octombrie, vin examene extrem de grele, Industria jucând acasă cu liderul Luceafărul Oradea, Metalurgistul pe teren propriu cu Sănătatea Cluj, iar “alb-negrii” se deplasează la Recea. Stagiunea se apropie de mijlocul turului, deci nu ar mai fi loc de pași greșiți pentru Metalurgistul Cugir și Industria Galda de Jos, prinse momentan în hora retrogradării, găldenii având și cel mai modest golaveraj al seriei (3-17) consecință a rușinii de la Recea (2-8)
Puncte acumulate de echipele din Alba în cele șase runde: *etapa 1: zero puncte; *etapa a 2-a: 4 puncte (victorie Unirea cu Gloria Bistrița, remiză Metalurgistul la Dej); *etapa a 3-a: un punct (egal Metalurgistul acasă cu Minaur Baia Mare); *etapa a 4-a: 6 puncte (victorii Metalurgistul Cugir – la Galda și Unirea Alba Iulia, cu CSC Sânmartin); *etapa a 5-a: zero puncte; *etapa a 6-a: un punct (egal Unirea Alba Iulia, acasă cu Sticla Arieșul Turda).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj – Hermannstadt (Under 19) 7-1 (4-1) | Schimbări în ofensivă, a plecat S. Culda (la Unirea Ungheni), a venit Cîrstean
CIL Blaj – Hermannstadt (Under 19) 7-1 (4-1) | Schimbări în ofensivă, a plecat S. Culda (la Unirea Ungheni), a venit Cîrstean A treia victorie consecutivă pentru CIL Blaj, nou-promovata în eșalonul terț, în jocurile de verificare, scor 7-1 (4-1) cu Hermannstadt Under 19. Pentru formația din „Mica Romă” au punctat Cioară (dublă, un gol […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum o zi
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare