Asociaţia „Barajul Apuseni” acuză primarul din Roşia Montană de încălcarea legii
Asociaţia „Barajul Apuseni” înregistrată Ia Judecătoria Câmpeni nr. 12/10.08.2011, prin prezenta vrem să vă aducem la cunoştinţă mai multe nereguli şi abuzuri săvârşite la Primăria Roşia Montană în perioada 2008 până în prezent de către primarul Furdui Eugen şi complici ai săi
1. Licitaţii cu dedicaţie şi nerespectarea legislaţiei în vigoare şi adăugarea de acte adiţionale la contracte.
– Lucrarea de asfaltare a drumului Corna – Centru şi Piaţa – Brazi, acordată unui fost consilier care a renunţat la funcţie, lucrarea a fost modificată faţă de caietul de sarcini, s-a mărit suprafaţa ajungând inclusiv în curtea consilierului laneu Marius, acesta făcând parte şi din comisia de recepţie, iar decontarea lucrării s-a făcut la o valoare mult mai mare decât cea stabilită iniţial.
– Lucrarea de pavare la Şcoala Cărpiniş s-a făcut de aceeaşi firmă care a făcut şi pavarea la casa primarului, întâmplător sau nu şi pavajele au fost achiziţionate de aceeaşi firmă atât pentru primar, cât şi pentru şcoală. Vă rugăm să verificaţi preţurile şi modul cum s-a făcut plata.
– Angajările făcute la primărie nu au respectat legea, iar condiţiile cerute au favorizat anumiţi candidaţi cum ar fi: agentul agricol nu are studii agricole, aşa cum spune legea, la funcţia de contabil s-a cerut vechime de peste 8 ani, pentru a se încadra numai o anumită persoană.
– Nu s-a respectat legea care prevedea reducerea personalului din primărie, ultimii angajaţi- primii plecaţi sau dacă sunt doi din aceeaşi familie. Deşi au fost daţi afară, primăria a încheiat contracte de colaborare cu alte persoane sau firme de Ia sine putere fără aprobarea consiliului local sau acolo unde a avut-o încălcând legea şi prejudiciind bugetul primăriei.
– Achiziţiile făcute, camion şi budoexcavator, făcându-se la preţuri aproximativ duble faţă de preţurile la firmele importatoare.
– Relaţii de frăţie de influenţă, abuz în serviciu şi incompatibilitate între primar prin firmele controlate de acesta şi investitorul RMGC. Dacă la preluarea mandatului nu îşi putea plăti leasingul, odată cu intrarea la RMGC sumele au crescut de la lună la lună, a primit informaţii în aşa fel încât înainte de 1-2 zile de a se face angajări la RMGC, apăreau microbuze, autobuze şi alte mijloace de transport proprietatea primarului, a apropiaţilor lui sau a firmelor controlate de ei.
– Tăierea abuzivă şi cu destinaţie la persoane apropiate primarului a unei mari suprafeţe de pădure din pădurea proprietate a primăriei folosindu-se de copii de buletin şi tabele întocmite de primar.
– Lucrări date fără licitaţie la persoane apropiate şi rude cu primarul cum ar fi: drumul de la Ignăteşti şi lucrări de pietruire şi de reparaţii din domeniul primăriei.
– Lucrări supraevaluate, reparaţii la fostul cinematograf, şcoala de la Vârtop şi reparaţii la şcoli şi unele biserici din comună.
– Prejudicierea bugetului primăriei prin cheltuieli şi lucrări fictive efectuate cu raba, buldoexcavatorul, cu taful şi autoturismele.
– Înstrăinarea din domeniul primăriei a unor suprafeţe de teren prin vânzare ilegală fratelui primarului, precum şi viceprimarului, aceştia făcând construcţii ilegale şi fără autorizare pe terenul primăriei, ocupându-l şi apoi cumpărându-l deşi curtea de conturi constatase ilegalitatea, stabilirea unei chirii care nu a fost plătită şi recuperată ignorând şi vânzând ilegal terenul.
– Cu ocazia zilei minerului şi a altor sărbători, primarul a împărţit după bunul plac tichete gratuite cu antetul primăriei plătite de către RMGC fără să aibă aprobarea consiliului local şi fără să fie trecuţi banii prin bugetul primăriei la domeniul „donaţii”, aşa cum prevede legea.
Vă rugăm să verificaţi şi să aplicaţi legea.
Asociaţia „Barajul Apuseni”
foto: Eugen Furdui primar Roşia Montană
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României