Minor din Bălcaciu, beat mangă și fără permis de conducere, s-a răsturnat cu mopedul în șanțul de la marginea drumului
Minor din Bălcaciu, beat mangă și fără permis de conducere, s-a răsturnat cu mopedul în șanțul de la marginea drumului
La data de 10 iulie 2019, în jurul orei 18,19, un minor de 16 ani, din localitatea Bălcaciu, în timp ce conducea un moped, pe strada Gorunului din localitate, a pierdut controlul mopedului și s-a răsturnat în șanțul din stânga drumului a direcției de mers, producând ușoare avarii vehiculului. Acesta se afla sub influenta băuturilor alcoolice.
În urma investigațiilor efectuate, polițiștii rutier din Blaj împreună cu polițiștii Secției numărul 6 de Poliție Rurală au stabilit faptul că minorul nu deține permis de conducere, mopedul nu este înmatriculat sau înregistrat și aparține unui tânăr de 19 ani, din localitatea Bălcaciu, care ar fi încredințat mopedul minorului, deși cunoștea faptul că acesta nu deține permis de conducere.
Întrucât minorul se afla în stare avansată de ebrietate și nu a putut fi testat cu aparatul etilotest, a fost condus la spital unde i-ai fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul mopedului, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere sub influența alcoolului, conducere fără permis, și conducerea a unui vehicul neînmatriculat sau neînregistrat, iar față de tânărul de 19 ani pentru încredințarea unui vehicul spre a fi condus pe drumurile publice unei persoane fără permis de conducere.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
ASTĂZI | Târnosirea bisericii din parohia Reciu, propotopiatul Sebeș. A fost prezent Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei
ASTĂZI | Târnosirea bisericii din parohia Reciu, propotopiatul Sebeș. A fost prezent Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei În Duminica a V-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în mijlocul credincioșilor din parohia Reciu, protopopiatul Sebeș. Întâistătătorul Eparhiei noastre, înconjurat de un sobor de clerici, a săvârșit slujba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 4 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum o zi
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3
-
Ştirea zileiacum 4 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 3 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie