UVT Agroland Timișoara – Volei Alba Blaj 0-3 | Echipa din „Mica Romă”, a doua victorie în Divizia A1
În a doua rundă a Diviziei A1, Volei Alba Blaj a câștigat în deplasare, cu UVT Agroland Timișoara, scor 3-0 (28-26, 25-20, 25-20), echipa din „Mica Romă” având punctaj maxim.
Cele două formații se cunosc îndeaproape, după partidele amicale disputate în intersezon, atât în Banat, cât și la Blaj.
În etapa următoare, echipa blăjeană va întâlni pe propriul teren, sâmbătă, 10 noiembrie, în Sala „Timotei Cipariu”, cu „U” Cluj, între aceste două jocuri din întrecerea internă fiind partdia de la Sibiu, cu Allianz MTV Stuttgart, în turul trei preliminar al Ligii Campionilor.
Vicecampioana Europei a trebuit să se întrebuințeze serios pentru a obține cele 3 puncte puse un joc, gazdele oferind o replică solidă, bănățenele punând presiune pe vizitatoare în majoritatea celor 77 de minute joc. Primul set al meciului a fost și cel mai spectaculos și a durat aproape 30 de minute. Cele două echipe au oferit o dispută palpitantă, fiecare formație având posibilitatea de a închide parțialul. Mai întâi în această situație s-a aflat Volei Alba Blaj (24-23), apoi Agroland a ratat două mingi de set (25-24 și 26-25), pentru ca vicecampioana Europei să puncteze de 3 ori consecutiv și să se impună cu 28-26. În setul al doilea cele două echipe au mers cap la cap în prima parte, după care gazdele s-au distanțat la 4 puncte (14-10). Blăjencele reușesc să recupereze și să egaleze, pentru ca în final să puncteze de 5 ori consecutiv (25-20). Setul al treilea a semănat cu cel precedent, Agroland a condus cu 11-7, Blajul a reușit apoi 6 puncte consecutive și a făcut 13-11, din acel moment vicecampioana Europei păstrând o marjă de siguranță până la final, setul fiind adjudecat cu 25-20. Ana Lazarević, cu 19 puncte, a fost, de departe, cea mai eficientă jucătoare de pe teren. Ea a fost urmată, în statistica partidei, de Maja Aleksić (10 puncte, dintre care 7 cu blocajul) și de Katarina Jovanovic de la gazde, tot cu 10 puncte realizate. Darko Zakoč a trimis în teren următoarea formație: Aleksandra Ćirović – Ana Lazarević (19p.), Maja Aleksić (10p.), Katerina Zhidkova (5p.), Mariya Karakasheva (4p.), Nađa Ninković (5p.) – Suzana Ćebić (libero 1). Au mai jucat: Ioana Baciu (4p.), Lora Kitipova (4p.), Ramona Rus (4p.) – Marina Vujović (libero 2). Pentru echipa lui Darko Zakoc urmează examenul cu cu Allianz MTV Stuttgart, din prima manșă a turului 3 preliminar al Ligii Campionilor, ce va avea loc miercuri, 7 noiembrie, de la ora 18:00, la Sibiu.
Text: Nicu GOGA, Radio Blaj
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari