Între 4-11 octombrie, expoziția ”Cicatrice”, la Alba Iulia – Mărturii despre cultura violenței în România, în imagini surprinse de fotograful Cosmin Bumbuț, cu texte semnate de jurnalista Elena Stancu
Între 4-11 octombrie, publicul din Alba Iulia poate vizita expoziția ”Cicatrice”, la Caponiera din spatele Palatului Apor, zilnic între orele 17.00 și 19.00. Sunt expuse mărturii despre cultura violenței în România, în imagini surprinse de fotograful Cosmin Bumbuț, cu texte semnate de jurnalista Elena Stancu.
”Expoziția „Cicatrice” a fost realizată în cadrul Festivalului One World Romania 11. Este rezultatul unei schimbări radicale de viață: acum patru ani, fotograful Cosmin Bumbuț și jurnalista Elena Stancu s-au mutat într-o autorulotă pentru a lucra la un proiect despre cultura violenței în România.
Cosmin Bumbuț: „Acum patru ani, m-am mutat într-o autorulotă împreună cu prietena mea, jurnalista Elena Stancu, ca să lucrăm la un proiect despre cultura violenței în România. Am încercat să înțelegem de ce românii le fac rău celor pe care ar trebui să-i iubească cel mai mult: pe copiii și pe soțiile lor. Am filmat o femeie care era închisă pentru că, după ani de chinuri, l-a ucis pe cel care o bătea. Am cunoscut o adolescentă care a fost lovită de tatăl ei cu biciul, cu lanțul și cu parii din vie. Am fotografiat o mamă cu nouă copii care era torturată de soțul ei și care a fost ucisă în bătaie doi ani mai târziu.
Am cunoscut o femeie într-un adăpost, soția unui polițist, pe care n-am fotografiat-o, pentru că mi-a fost teamă că bărbatul ei o s-o caute și o s-o ucidă. Am fotografiat preoți care le spuneau femeilor să rămână lângă bărbații lor și să rabde, am fotografiat părinți care mi-au spus că așa se face educația copiilor, cu bătaia, am fotografiat bărbați care și-au ucis iubitele. Imaginilea acestea nu spun doar poveștile victimelor. Imaginile acestea spun poveștile unor comunități care tolerează violența domestică și care <<nu se bagă în familia altuia>>”, este textul explicativ de pe pagina evenimentului, de pe Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României