,,Scrie! Vino! Prezintă! Publică!”. Cercul de scriere creativă VERBUM, joi, la Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba
Joi, 27 septembrie 2018, Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba lansează din nou îndemnul ,,Scrie! Vino! Prezintă! Publică!” pentru toți cei care vor să se afirme în lumea scrisului și în lumea altor acte de creație artistică.
Începând cu ora 17.00, la sala de lectură a bibliotecii, va avea loc o nouă întâlnire în care pe lângă prezentarea propriilor creații, cei prezenți vor avea prilejul să-și etaleze talentele artistice și creative în cadrul a trei teme:
- Alba Iulia, smart city sau oraș cu parfum livresc?
- Despre singurătate și neîncredere;
- Început de nou an școlar.
La cele trei ateliere coordonate de bibliograf Ana – Maria Pienar de la Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba pot participa toți membrii comunității indiferent de vârstă, singura condiție fiind să-și dorească să petreacă o după-amiază de toamnă într-un mod plăcut, în compania cărților și a creațiilor de bună calitate.
Cercul de scriere creativă VERBUM a luat ființă din dorința inițiatorului Silvan Stâncel, de a strânge la un loc persoane dornice să își expună talentul în arta scrisului în fața unui public avizat, a unui public cu vârste diferite dar cu aceleași preocupări. Întâlnirile cercului au devenit în timp adevărate evenimente literare destinate nu numai celor ce simt că au abilități de scriere creativă și doresc să aibă un barometru real al propriei valori ci și a altor creatori, a prietenilor lor, a iubitorilor de lectură și a tuturor celor ce iubesc cultura și arta în întregul ei. În cadrul cercului sunt prezentate încercările literare și artistice ale fiecăruia, sunt dezbătute într-un cadru prietenesc creațiile prezentate, sunt găsite și aplaudate sau corectate punctele tari și punctele slabe și sunt sprijinite în vederea prezentării lor publice acele creații care reușesc să stârnească interesul și să aducă un plus de valoare.
Proiectul face parte din Programul – 4 ANIMAȚIE CULTURALĂ/4.8 Verbum/ Proiect de management 2017-2020. Acesta are ca scop definirea bibliotecii drept centru multicultural în vederea satisfacerii cerințelor exprimate de membrii comunității.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari