FOTO, VIDEO: Deschiderea anului școlar, la Colegiul Militar ”Mihai Viteazul” din Alba Iulia, instituție de învățământ cu tradiție de 100 de ani
Peste 440 de elevi ai Colegiului Naţional Militar ”Mihai Viteazul” din Alba Iulia, între care 120 de boboci, participă, luni, la festivitatea de deschidere a anului şcolar. Sunt prezenți prefectul județului Alba, Dănuț Hălălai, președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel și senatorul PSD de Alba Daniel Breaz, rectorul Universităţii ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia. Au loc defilări pe acorduri de fanfară şi se vor acorda premii.
Ceremonia de la Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” din Alba Iulia a debutat cu introducerea drapelului de luptă al colegiului în formaţie, respectiv cu intonarea imnului naţional şi se va încheia cu o defilare, pe acorduri de muzică de fanfară, la care vor participa toţi elevii, dar şi cadre militare.
Alături de cei 444 de elevii ce au ales să îmbrace uniforma de licean militar sunt, ca în fiecare an, părinți, rude și prieteni.
https://www.youtube.com/watch?v=ErU1ZWWfYiU
Conform tradiției, cei 120 de elevi din clasa a IX-a au rostit legământul: ,,Mă leg să învăţ carte, să-mi oţelesc braţul și inima, spre a sluji cu destoinicie patria și Armata României. Așa să-mi ajute Dumnezeu!”
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/sd9y1t2MddY/hqdefault.jpg)
În Anul Centenarului, în capitala de suflet a românilor, colegiul militar albaiulian a schimbat, după 41 de ani de tradiţie, subordonarea, trecând de la Statul Major al Forţelor Terestre la Statul Major al Forţelor Aeriene.
Instituţia de învăţământ militar preuniversitar, ce va aniversa în noiembrie 2019, 100 de ani de existenţă a pregătit peste 6.500 de absolvenți, formându-le abilitățile necesare pentru a-şi putea continua zborul spre culmile succesului.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/Ys65lP8ZSbc/hqdefault.jpg)
În ultimii ani, absolvenţii Colegiului Naţional Militar ”Mihai Viteazul” din Alba Iulia au înregistrat o rată de promovare de sută la sută la examenul de Bacalaureat, iar elevii care au studiat aici au avut participări numeroase la olimpiadele naţionale, o parte întorcându-se cu medalii.
Colegiul Militar ”Mihai Viteazul” a fost înfiinţat în anul 1919 şi a funcţionat, iniţial, la Târgu-Mureş, ulterior la Timişoara, iar din 1975 are sediul la Alba Iulia.
[nggallery id=6083]
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/phXyhnDjTh8/hqdefault.jpg)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Prăpăd la Sohodol după o vijelie puternică: Mai mulți copaci, puși la pământ de vântul puternic
Prăpăd la Sohodol după o vijelie puternică: Mai mulți copaci, puși la pământ de vântul puternic O vijelie puternică a făcut prăpăd la Sohodol. După zilele caniculare, furtunile lovesc cu la fel de multă putere mai multe zone din județ. Citește și: VIDEO | Natura s-a dezlănțuit vineri la Șibot: Ploaie torențială și rafale de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul