La încheierea stagiului centralizat, Metalurgistul Cugir a pierdut pe „Parc”, într-o partidă de verificare cu divizionara terță Sănătatea Cluj, în distribuția „virușilor verzi” fiind jucători cu experiență precum ex-dinamovistul L. Goian, D. Roman, D. Matei sau Tilincă.

Unicul gol al jocului a fost înscris în minutul 79 de nou-intratul Tischiță, șut de la marginea careului la care N. Bănică a alunecat. În precedentele două amicale, Metalurgistul a învins pe CS Ocna Mureș 4-3 și CS Hunedoara, scor 2-0

Căldura și-a pus amprenta pe evoluția combatantelor, dar și așa prima repriză a fost colorată de câteva oportunități, cea mai importantă fiind bara lui L. Itu (15) – din lovitură liberă. A replicat L. Goian (22) – șut peste, iar Lăzăreanu a scos spectaculos lovitura de cap trimisă de B. Lemac (27). Ultima oportunitate a mitanului întâi a fost irosită de R. Dicu (45) – șut alături din apropiere.

A oficiat o brigadă din Hunedoara, întrucât arbitrii din Alba nu au dorit să conducă un joc de pregătire, deși AJF Alba a căutat să găsească soluții, dar nu a identificat doritori. Antrenorul Călin Moldovan i-a testat pe juniorii Cercel (Sporting Roșiori), Jipa (LPS Buzău) și Copilași (Pandurii Tg. Jiu), căutările continuând la acest capitol.

Metalurgistul: Crivăț – Cercel, Itu, Șt. Radu, Vărărean – Șaucă, L. Tudor, Dican, R. Dicu – Necșulescu – B. Lemac; la reluare N. Bănică, Jipa, I. Tătaru, M. Neagu, Vaștag, M. Codrea, Făgărășanu, Copilași, Vîjdea (a împlinit azi 17 ani); au absentat din motive medicale G. Goronea, Mihaiu și Șuteu. Antrenori Călin Moldovan și Lucian Itu.

Sănătatea: F. Lăzăreanu – D. Bucur, D. Matei, L. Goian, Creț – Budean, Lupu, P. Cristian, Tilincă – Ceaca, D. Roman; rezerve Kerecheș, Pintea, Șoimușan, Crișan, Beldean, Tischiță. Antrenor Csaba Kiss.

Miercuri, 8 august, de la ora 11.00, Metalurgistul Cugir va juca, tot pe propriul teren, cu CNS Cetate Deva.

[nggallery id=5978]

În Vinerea Mare, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – victorii nete! Metalurgistul Cugir – succes după un meci nebun, Industria Galda – un nou eșec!

În Vinerea Mare, succese concludente pentru CSU Alba Iulia (în play-off) și CSM Unirea Alba Iulia (în play-out), în jocurile din eșalonul terț. Metalurgistul Cugir se impune la Reghin, după un nou meci nebun, scor 3-2 (după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată în 3 minute), iar „lanterna roșie” Industria Galda a […]