FOTO: O nouă etapă a Cupei ,,Prietenia” la fotbal disputată între echipa parohiei din Șugag și echipa parohiilor din Săliștea și Tărtăria
O nouă etapă(a doua) a Cupei ,,Prietenia” la fotbal destinată întrecerilor dintre echipele de tineri aparținând parohiilor ortodoxe din localitățile Vinerea, Șibot, Săliștea, Tărtăria și Șugag, s-a consumat pe trenul de fotbal al Centrului sportiv al Școlii Gimnaziale din Șugag.
Aici s-a disputat întâlnirea dintre echipele Parohiei Șugag II și echipa de jucători din parohiile Săliștea și Tărtăria. Partida, în care s-au evidențiat tinerii jucători Dan Dănilă, Mihai Maniu și Petru Todescu (de la gazde), respectiv Marius Martin și portarul Antonio Muntean de la oaspeți a fost arbitrată de Vasile Ghiorghioiu din Șugag.
Preoții organizatori ai acestei manifestări au fost: Dan Maniu – Biserica Ortodoxă ,,Sf. Ierarh Nicolae” din Șugag, Liviu Ilie – Biserica ,,Adormirii Maicii Domnului” din Săliștea și Andrei Frăsinel, Biserica Ortodoxă ,,Buna Vestire” din Tărtăria. Aceștia au afirmat că întrecerea nu a avut ca scop doar competiția sportivă, ci a urmărit să creeze un cadru de dialog și apropiere între tinerii acestor comunități.
La finalul meciului a avut loc multașteptata întâlnire de socializare (repriza a III-a), organizată de Casa parohială Șugag.
(C.P.)
[nggallery id=5619]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României