FOTO: Arta plastică în comunitățile mici și tema Învierii în artă – manifestare organizată la Casa de Cultură din Cugir
În prezența a peste 100 de participanți, Casa de Cultură din Cugir a găzduit recent, un eveniment de mare sensibilitate și puternică emoție pentru comunitatea de la poalele Drăganei. În organizarea prof. Rodica Florea (Casa de Cultură) și a Danielei Paleogianni – administrator ,,UAP Design și Artă Aplicată – D, Art & Furniture”, a avut loc (ca ,,teme corelate cu spațiul și timpul actual”), o manifestare intitulată generic: ,,Arta plastică în comunitățile mici” și ,,Tema Învierii în arta plastică”.
În acest cadru, la parterul instituției de cultură a fost organizată o interesantă expoziție de pictură aparținând artistului plastic din localitate ing. Viorel Maga, pictor cu preponderență peisgist, iar în sala de conferințe, organizatorii au amenajat două mini – expoziții: Una dintre acestea aparținând meșterului popular iconar Nicolae Muntean (icoane pe sticlă), iar cea de-a doua, o prezentare de icoane scluptate în lemn – cu temă religioasă (,,Nașterea Domnului”, ,,Sf. Veronica”, ,,Maria și Iisus”, Sf. Teodora” ș.a.), aparținând scluptorului cugirean Virgil Horea. Despre această valoroasă inițiativă și despre semnificația icoanelor prezentate a vorbit părintele paroh Pintea Dumitrean.
Activitatea de la Casa de Cultură a continuat cu un mini – concert de muzică folk, unde spectatorii au putut să-I asculte și admire pe cunoscuții interpreți Vasile Palfi și Camelia Bartalics, ambii componenți ai trupei ,,Millenium C” din cadrul Casei de Cultură Cugir. La eveniment au fost prezenți: Traian Mârza – președintele Uniunii Artiștilor Plastici – filial Alba și Vasile Dumitru – președintele Asociației Artiștilor Plastici – filiala Cugir (C.P.)
[nggallery id=5498]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României