După ce în urmă cu trei săptămâni, echipa lui Rareș Gânscă și Paul Munteanu a produs surpriza, ținând în șah CS Ocna Mureș, o altă pretendentă la promovarea în Liga a 3-a, acum Metalu Aiud a dat piept cu Transalpina Şugag, liderul Ligii a IV-a, reușind o remiză, încurcând planurile altei pretendente la accederea în eșalonul superior.

Aiudenii s-au răzbunat și pentru eșecul din tur, când la Șugag s-a înregistrat scorul campionatului, 1-12 cu Transalpina, care poate pierde prima poziție dacă Sportul Petrești își fructifică avantajul terenului propriu cu Voința Stremț

Fără trei piese “grele” (Șufană, Mura și P. Lazăr), liderul a început furtunos, A. Fulea (2) fiind blocat in extremis de Gînscă. Aiudenii stau la cutie, dar au deschis scorul în minutul 13, când P. Muntean a executat șiret, pe lângă zid, o lovitură liberă de la 20 de metri, Tot gazdele au o bună oportunitate prin Cr. Moldovan (18), care a driblat portarul dar a șutat în plasa laterală. Prima clasată reușește egalarea prin Al. Lăcătuș (22) – șut din careu, după o pătrundere excelentă a lui Rahovean pe flancul drept. P. Muntean rămâne ghimpele din coasta defensivei adverse, dar este blocat de C. Oltean (31) în momentul șutului

*P. Muntean, transversală!

Tot Paul Muntean produce emoții la buturile adverse cu un șut de la 20 de metri în transversală (37). La reluare jocul  a scăzut în intensitate, deși vizitatorii au dominat teritorial. Silea (57) a reuat defectuos după un corner, iar apoi pericolul s-a mutat la buturile antrenorului Rareș Gînscă, însă A. Fulea (57) și Cutean (71) nu și-au reglat tirul din poziții convenabile.

În celălalt joc, Energia Săsciori – Cuprirom Abrud 6-1 (2-1)

Marcatori: Sava (3, 52), Nazarie (15, 55 – penalty, 74, 90+2), respectiv D. Nemeș (11, penalty) *În minutele 10 și 55, Petruse (Energia) și Achimeț (Cuprirom) au fost eliminați.

Săsciorenii au repurtat cea mai categorică victorie stagională, într-un joc în care Nazarie Zenga și-a trecut în cont un “careu”. Multe evenimente, amfitrionii au rămas în inferioritate din minutul 10, însă echilibrul numeric s-a restabilit în minutul 55, când portarul Achimeț a fost eliminat, iar între buturi a intrat Miheț, jucătorul de câmp, întrucât vizitatorii nu au avut goalkeeper de rezervă.

duminică, 25 martie, ora 14.00: Fortuna Lunca Mureşului – Olimpia Aiud; ora 17.00: Viitorul Spicul Daia – CS Zlatna, Sportul Petreşti – Voinţa Stremţ, Euro Şpring – Viitorul Sîntimbru, CS Ocna Mureş și CIL Blaj stau

[nggallery id=5383]

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]