Baschetbalistele de la CSU LPS Alba Iulia au început antrenamentele
Echipa feminină de baschet CS Universitatea „1 Decembrie 1918” LPS Alba Iulia a reluat la începutul săptămânii pregătirile în vederea participării la partea secundă a campionatului, prezenţa în Seria A2 (locurile 9-14). Formaţia din Cetatea Marii Unirii a încheiat sezonul regulat pe poziţia a 5-a în Seria Nord Vest, obiectivul fixat înaintea campionatului fiind calificarea între primele 8 formaţii. După ce două jucătoare Andreea Nemeş şi Ana Maria Chirilă au fost puse pe liber, momentan sub comanda trio-ului ce compune banca tehnică, Nicuşor Marcu, George Lăncrănjan şi Valentin Urian se regăseşte acelaşi efectiv, dar se preconizează efectuarea câtorva transferuri. „Încercăm să aducem două jucătoare, între care obligatoriu dorim să achiziţionăm un pivot. Suntem în discuţii, tatonări, dar totul depinde de chestiunea financiară”, a declarat Sorin Şimon, director executiv al CSU LPS Alba Iulia. Până la partida din prima etapă, pe 15 ianuarie, acasă, cu BC Galactica Braşov, gruparea albaiuliană se va pregăti la domiciliu, întrucât timpul scurt avut la dispoziţie nu a permis efectuarea unui cantonament centralizat. Disponibilizată de CSU LPS Alba Iulia, Ana Maria Chirilă a ajuns la o înţelegere tocmai cu gruparea braşoveană şi va veni la Alba Iulia săptămâna viitoare în calitate de adversar în jocul inaugural al play-out-ului. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României