Delegație de profesori de la Școala Gimnazială nr. 3 Cugir, în Islanda în cadrul Proiectului de Parteneriat Strategic Ka 2, ”Earthworm”
În perioada 21-28 octombrie 2018 a avut loc prima mobilitate în cadrul Proiectului de Parteneriat Strategic ”EARTHWORM, acțiunea cheie 2, Schimb de bune practici, parteneriate doar între școli. Proiectul are un buget pentru România de 18950.00 euro și este finanțat de Comisia Europeană. Coordonatorul acestui proiect este Islanda, unde s-a desfășurat prima mobilitate, respectiv Learning/Teaching/Training Activity, după calendarul de desfășurare al proiectului. Partenerii acestui proiect sunt unități școlare din Spania, România și Lituania.
În cadrul acestei mobilități au participat din partea României, respectiv a Școlii Gimnaziale nr. 3 Cugir/G.P.N Vinerea și G.P.N. 5 Cugir următoarele cadre didactice: prof. Nicoletta Huștiuc, coordonator pentru România al acestui proiect, director adjunct, prof. Laura Teban și prof. Ioana Hăprianu.
Activitatea s-a concentrat pe tema proiectului, respectiv sustenabilitatea, care poate fi învățată și aplicată încă din educația timpurie, fapt pentru care prin acest proiect cadrele didactice vor fi instruite să lucreze în acest domeniu. S-a accentuat importanța celor 4 piloni ai sustenabilității, respectiv societate, cultură, mediul înconjurător și economie, fiecare dintre ei având un rol deosebit de important, îmbinându-se și completându-se reciproc.
Participanții au avut posibilitatea să participe la workshopuri unde au vorbit profesori de la University of Iceland, s-a lucrat cu scala OMEP, au fost folosite cunoștințele în activități pe grupuri mici legate de gândirea sustenabilă, competențe ale profesorilor, realizându-se analize SWOT. Cadrele didactice au vizitat instituții preșcolare unde au observat efectiv modul de lucru din această țară și faptul că sustenabilitatea este inclusă efectiv în curriculum național. Au fost vizitate 3 instituții din imediata apropiere a capitalei Rejkyavik, apoi o comunitate sustenabilă Solheimar, unde trăiesc și lucrează și persoane cu dizabilități.
Întreaga mobilitate a avut un real succes, activitatea fiind foarte bine planificată de organizatori, în calitate de coordonatori de proiect. Au fost discutate activitățile următoare, deja stabilite în proiect, următoarea întâlnire având loc în mai 2018 in Spania, iar până atunci continuând cu diseminarea celor învățate și bineînțeles, întâlnirile pe skype planificate în cadrul proiectului.
Proiectul ” Earthworm” este realizat cu sprijinul financiar al Comisiei Europene în cadrul Programului ERASMUS+, acţiunea KA2 – parteneriate strategice, schimb de bune practici, parteneriate doar între școli. Informațiile furnizate reprezintă responsabilitatea exclusivă a autorilor, iar A.N.P.C.D.E.F.P și Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru modul în care este folosit conținutul acestor informații. (Prof. Nicoletta Huștiuc, prof. Laura Teban, prof. Ioana Hăprianu)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României