O nouă acțiune de ecologizare, cu Lupii Sigidavei, în 14 octombrie, la Cugir. “Sâmbătă la Podu’ Roșu/ Ne-adunăm să umplem coșu’./ Coșu’ nost făcut din paie/ Îl vom umple cu gunoaie”
“Sâmbătă la Podu’ Roșu/ Ne-adunăm să umplem coșu’./ Coșu’ nost făcut din paie/ Îl vom umple cu gunoaie. Sper că mulți ne adunăm/ Valea urgent s-o curățăm/ Că dup-aia pot să spun/ Hai cu noi la un CEAUN!”
Nu toate localitățile sunt binecuvântate ca și orașul Cugir cu o apă curgătoare care să le traverseze șerpuind lin și cu puțin noroc curată, spre bucuria și încântarea locuitorilor și a celor care îl vizitează. Cu părere de rău și din nefericire, nu toți înțeleg că natura nu este un coș de gunoi.
Iubitori de natură și de tot ce oferă ea, motocicliștii cugireni organizează sâmbătă, 14 octombrie, cea de-a patra ediție a acțiunii de ecologizare de toamnă. Cei interesaţi să participe sunt aşteptaţi în număr cât mai mare la ora 10.00, la Podul Roşu. Și cum potrivit zicalei „după muncă și răsplată”, membrii clubului îi așteaptă pe cei care vor da o mână de ajutor să li se alăture la o mâncare la ceaun, la finalul activității de ecologizare.
“Lupii Sigidavei. Râul Mare. Cugir. Natură. Aer curat. CEAUN !
Vă așteptăm cu drag și voie bună, să participați și la această ediție. Nu durează mult ca să schimbi ceva, hai să vezi!”, transmit organizatorii.
Acţiunea este un proiect Lupii Sigidavei, organizat în parteneriat cu primăria oraşului Cugir.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
20 iulie 2024 | Adrian Păunescu, omagiat de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba
20 iulie 2024 | Adrian Păunescu, omagiat de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba Sâmbătă, 20 iulie 2024, la 81 de ani de la nașterea scriitorului Adrian Păunescu, Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba își propun să-l readucă în atenția publică, printr-un moment omagial. Citește și: 19 iulie 2024 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României