FOTO: Transalpina Șugag, noul lider în Liga a IV-a! Sportul Petreşti, al doilea eșec la rând acasă, cu Viitorul Spicul Daia Română!
Transalpina Șugag este noul lider al Ligii a IV-a, după victoria de la Abrud, cel puțin până mâine când se joacă CS Zlatna – Euro Șpring. Sportul Petreşti a încercat să depăşească pasa proastă, după primul eşec stagional, cu Fortuna Lunca Mureşului şi pierderea fotoliului de lider, dar a avut parte de un meci dificil cu incomoda Viitorul Spicul Daia Română, care a învins cu 2-0 (0-0), într-un final dramatic, Ștefan Fogoroși suferind a doua înfrângere la rând pe teren propriu.
Rezultate:
Voinţa Stremţ – Metalu Aiud 2-2 (2-2)
Marcatori: A. Beldean (2), G. Cerghedean (26), respectiv G. Cetean (14, autogol), Todea (30, penalty). Arbitrajul centralului A. Nagy a lăsat de dorit, oaspeții marcând dintr-un penalty ușor acordat. Mai mult, în minutul 65, Rancea a fost împins în careu evident, dar nu s-a acordat fireasca lovitură de la 11 metri. Remarcabil gestul lui Bogdan Andone, care a venit de la Satu Mare unde a evoluat în Liga a 2-a cu ASU Poli Timișoara, pentru a juca în actul secund la Metalu! I
Sportul Petreşti – Viitorul Spicul Daia Română 0-2 (0-0)
Marcatori: V. Bișboacă (90), V. Moldovan (90+4) *În minutul 85, Mirca (Sportul Petrești) a fost eliminat
Uriașă surpriză la Petrești, echipa lui Ștefan Fogoroși a pierdut al doilea meci consecutiv pe propriul teren împotriva unei formații ce nu l-a avut pe antrenorul Paul Ciucă, plecat la Recea cu Industria Galda
Cuprirom Abrud – Transalpina Şugag 0-2 (0-0)
Mura (51), D. Mîndroc (70). În minutul 27, I. Rahovean (Transalpina) a ratat un penalty. Al 5-lea succes al formației din Șugag, care a urcat, până duminică, în fotoliul de lider.
*duminică, 8 octombrie, ora 16.00: Fortuna Lunca Mureşului – CIL Blaj, Arieşul Apuseni Baia de Arieş – CS Ocna Mureş, ora 17.00: CS Zlatna – Euro Şpring.
Foto: Rareș NICULAȘ, Teiuș
[nggallery id=4672]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni