Miercuri, ora 14.30, Industria Galda – AFC Hermannstadt, în Cupa României | Meciul anului pentru trupa lui Paul Ciucă, împotriva liderului Ligii a 2-a
„Meciul anului” la Galda de Jos, un duel istoric cu o formaţie din eşalonul secund, găseşte Industria într-o pasă proasă în eşalonul terţ: elevii lui Paul Ciucă înregistrând două eşecuri consecutive şi un punct cucerit în ultimele 270 de minute stagionale.
De partea cealaltă regăsim gruparea de pe Cibin, ce conduce autoritar Liga a 2-a, cu doar 5 puncte pierdute în 10 runde. „Proiectul” de succes Hermannstadt se poate rezuma foarte simplu: o nou-promovată defilează pe a doua scenă, într-un drum rapid spre elită. Sibienii sunt cotaţi favoriţi incontestabili, chiar dacă antrenorul Alexandru Pelici, cu care în 2004 Unirea Alba Iulia a reuşit cea mai bună clasare din toate timpurile, locul şase în Divizia A, a decis să menajeze „piesele grele” numite Căbuz, I. Stoica, Dâlbea, Boboc, P. Petrescu, Herghelegiu, B. Rusu sau C. Neagu (şapte dintre aceştia titulari runda anterioară, la Oradea, cu Luceafărul)! „Categoric ne dorim să trecem mai departe, să aducem la Sibiu o echipă din Liga 1”, a precizat Alexandru Pelici, cel ce l-a avut elev anii trecuţi pe atacantul Silviu Mureşan. Alex, unul intre cei mai iubiţi antrenori ce a activat în Alba, a reuşit o victorie pe „Cetate” în 2010 (Unirea – Voinţa Sibiu 1-2), la precedenta descindere în judeţ.
*Paul Ciucă: „Şanse minime, dar ne vom bate”
Formaţia sibiană are multe legături cu fotbalul din Alba, plecând de la banca tehnică (Alexandru Pelici şi Eugen Beza – Unirea Alba Iulia, Jan Gavrilă – Minaur Zlatna, Florin Berţa – Euro Şpring), conducerea administrativă (Marius Lungu) şi până la lotul de jucători ce-i cuprinde pe aiudeanul Dâlbea, blăjeanul D. Tătar, plus foştii cugireni Necşulescu şi Cîrstean. „Trăim un moment unic, întâlnim o formaţie puternică pe care anul viitor o vom vedea cu siguranţă în Liga 1. Şansele noastre sunt minime, dar vom face tot ce depinde de noi şi, cu voia lui Dumnezeu, se poate întâmpla orice, chiar să ne calificăm”, a precizat Paul Ciucă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari