În Cupa României, Industria Galda – AFC Hermannstadt | Paul Ciucă: “Cel mai greu adversar posibil! E o sărbătoare pentru noi”
Industria Galda de Jos a avut ghinion cu carul la stabilirea jocurilor din faza a 4-a a Cupei României, urmând să primească vizita liderului Ligii a 2-a, AFC Hermannstadt, echipă condusă de fostul unirist Alexandru Pelici, ce-i are în componenţă, printre alţii pe Dîlbea, D. Tătar, Necşulescu sau Cîrstean.
Prin intermediul Cupei României, divizionarele terţe Performanţa Ighiu şi Industria Galda de Jos au oportunitatea aducerii în Alba a unor echipe din Liga 1, dacă vor reuşi să depăşească obstacolele numite ASA Tg. Mureş şi AFC Hermannstadt, două puternice divizionare secunde, plasate în prim-planul luptei pentru promovarea pe prima scenă. Partidele sunt programate miercuri, 4 octombrie, de la ora 14.30, pe „Cetate” şi Arena Comunală din Galda de Jos.
*Paul Ciucă: “Hermannstadt, cel mai greu adversar posibil! E o sărbătoare pentru noi”
Oportunitatea ca o echipă de pe a doua scenă să evolueze în premieră la Galda de Jos i-a făcut pe oficialii Industriei să refuze ferm propunerea venită de la Hermannstadt de a juca întâlnirea de cupă la Sibiu! “Am fost repartizaţi împotriva celui mai greu adversar posibil, Hermannsdtadt, liderul Ligii a 2-a. Şansele noastre sunt mici, dar ni le vom juca până la capăt, să vedem ce se întâmplă pe teren. Disputa repezintă o sărbătoare fotbalistică pentru noi, primul joc oficial cu o echipă din eşalonul secund la Galda şi vrem să ne ridicăm la înălţimea momentului”, a menţionat antrenorul Paul Ciucă. Clasată pe ultima treaptă a podiumului, Industria joacă sâmbătă acasă, cu Gaz Metan Mediaş 2 şi vine după două rezultate nefaste, 1-1 cu CS Iernut şi 0-1, pe “Cetate”, cu Unirea Alba Iulia, întâiul eşec stagional
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României