FOTO: Unirea Alba Iulia, eliminată din Cupa României de Industria Galda de Jos, la loviturile de departajare
FC Unirea Alba Iulia a fost eliminată din Cupa României, miercuri, de Industria Galda de Jos, după ce a fost învinsă la penalty-uri (4-2), cele 90, respectiv 120 de minute de joc terminându-se la egalitate, scor 1-1.
Unirea Alba Iulia a pierdut, pe Stadionul ”Cetate”, la penalty-uri meciul din cadrul fazei a 3-a din Cupa României, fiind învinsă de Industria Galda de Jos, echipă cu care se află în aceeași serie din Liga a III-a.
După cele 90 de minute tabela arăta 1-1, golul alb-negrilor fiind marcat în prima repriză de către Claudiu Davidaș. Industria Galda de Jos a a egalat prin Silviu Mureșan în a doua repriză. Bogdan Rodean, de la Galda de Jos, a fost eliminat în a doua repriză de joc, iar căpitanul echipei, Andrei Cernea a văzut și el roșu în a doua repriză de prelungiri. Un minut mai târziu a fost trimis la vestiare și Alex Man, de la Unirea Alba Iulia.
La meci au asistat circa 1.000 de suporteri.
FC Unirea Alba Iulia: Cătălin Suciu, Cornel Boboia, Ionuț Grozav, Alex Man, Adrian Matei, Sorin Fulea, Cipri Selagea (cpt.), Filip Morar, Claudiu Davidaș, Daniel Lasconi, Silviu Turuș (Au mai intrat: Andrei Petric, Narcis Rus, Andrei David, Daniel Tat, Bogdan Ștef, Darius Schiau, Cristi Păcurar).
Industria Galda de Jos: Cătălin Ștef, Florin Schiau, George Olar, Bogdan Rodean, Ionuț Boancă, Daniel Lupșan, Denis Dup, George Goronea, Andrei Cernea (cpt.), Flaviu Baghiu, Silviu Mureșan (Au mai intrat: Vasile Iancău, Kiby Gombocz, Raul Buligă, Cristian Vonya, Adrian Costea, Alecu Alexandru, Răzvan Trif).
[nggallery id=4546]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României