Medalii de bronz pentru istorie! Powerliftierii de la CS Unirea Alba Iulia, Ovidiu Pănăzan şi Andrei Irimie, medaliaţi la Europenele de Seniori
La Campionatele Europene de Powerlifting Seniori, compeţie desfăşurată la mijlocul lunii mai, în Spania, la Malaga, doi competitori din Alba, originari din acest judeţ, legitimaţi la un club din Alba, respectiv la CS Unirea Alba Iulia, au obţinut medalii europene, o situaţie deloc întâlnită în istoria sportului “albanez”.
Este vorba despre Andrei Irimie (27 de ani), la categoria 83 de kilograme, medalie de bronz, cu 260 de kilograme ridicate şi o tentativă a a realiza un record mondial, 266 de kilograme, la proba de împins din culcat. Rezultatul său a fost repetat tocmai de cel ce-l pregăteşte, Ovidiu Pănăzan (41 de ani), la categoria 93 kilograme, medalie de bronz, cu 240 de kilograme ridicate, cel mai uşor competitor (85 de kilograme) al categoriei, dar şi cel mai în vârstă concurent.
*Muncesc, pentru a face performanţă!
Ovidiu Pănăzan, preşedintele Federaţiei Române de Powerlifting, ce are sediul în municipiul reşedinţă de judeţ, l-a descoperit şi antrenat pe Andrei Irimie, un sportiv de mare perspectivă, dar în acelaşi timp, un bun informatician. Ce au în comun medaliaţii cu bronz de la seniori? Simplu, faptul că amândoi activează în alte domenii decât sportul, întrucât respectivii nu primesc indemnizaţii sportive sau alte beneficii de la instituţiile publice locale, astfel că trebuie să muncească pentru a-şi susţine activitatea sportivă de performanţă. “Este clar că vorbim despre pasiune, una fără limite. Subliniez că în acest an am beneficiat de sprijinul Ministerului Tineretului şi Sportului, altfel, dacă ne bazam pe ajutorul local, renunţam demult la activitate”, a menţionat Ovidiu Pănăzan, preşedintele FRP, înfiinţată în 1 iunie 2009.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești