Ştefan Fogoroşi revine la Unirea Alba Iulia! Antrenor al echipei de Liga a V-a a „alb-negrilor”, activând în continuare şi la Sportul Petreşti!
Divizonara terţă AFC Unirea 1924 Alba Iulia intenţionează ca în următoarea ediţie a Ligii a V-a să înscrie o echipă de juniori în competiţia organizată de AJF Alba, antrenorul acesteia urmând să fie experimentatul Ştefan Fogoroşi.
Dacă discuţiile, aflate într-o fază avansată, se vor concretiza, Ştefan Fogoroşi va activa în paralel la Sportul Petreşti, în Liga a IV-a şi la Unirea Alba Iulia, în Liga a 5-a.
În principiu, experimentatul tehnician ar agrea o asemenea alternativă, urmând să activeze, în paralel, în funcţie de timpul disponibil, atât la Sportul Petreşti, cât şi la Unirea Alba Iulia, aici cu preponderenţă în sectorul juvenil.
Conform informaţiilor venite dinspre clubul din Cetatea Marii Uniri, „alb-negrii” doresc ca în campionatul 2017-2018 să nu mai activeze în competiţiile naţionale cu formaţia Under 19, preferând participarea în al cincilea eşalon.
Fogoroşi ar reveni astfel după 13 ani în „Cetate”, acesta fiind, în 2004, secundul lui Alexandru Pelici în Divizia A, în stagiunea în care uririşti realizat o performanţă istorică, terminarea campionatului pe poziţia a şasea în elită.
Vara trecută, Ştefan Fogoroşi a fost instalat la cârma divizionarei terţe Mureşul Vinţu de Jos, cu care a câştigat Supercupa AJF Alba, ulterior formaţia desfiinţându-se. După turul petrecut la Dalia Sport Daia Română, Fogoroşi a preluat Sportul Petreşti, cu care a terminat campionatul Ligii a IV-a pe locul 5, jucând şi semifinală de Cupa României.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României