Sportivul judeţului Alba, Bogdan Borza, între bucurie şi lacrimi
Mărşăluitoarea Ana Rodean de trei an pe podium
Marţi seara, în timp ce tatăl său Ioan Borza împreună cu antrenorul Ioan „Dode” Păcurar se aflau la Gala Sportului Judeţean Alba 2011 pentru a primi distincţia cuvenită celui mai bun sportiv al judeţului, tenismanul Alexandru Bogdan Borza a cunoscut gustul eşecului la mii de kilometri distanţă în Florida. Bucuria obţinerii titlului „sportivul anului” în Alba a fost udată cu lacrimi de dezamăgire în urma înfrângerii suferite în „16”-imile Orange Bowl, în faţa americanului Tommy Paul. Eliminarea s-a produs după un meci dramatic, scor 6-1, 6-7 (1), 6-7 (5), după ce „în setul secund, fiul meu a avut 5-3 şi minge de meci”, conform relatării lui Borza senior. Sportivul în vârstă de 14 ani, legitimat la CSO Cugir va reveni în ţară la finele săptămânii, dar nu se va bucura decât foarte puţin de vacanţă, întrucât din 4 ianuarie va participa la Campionatele Naţionale, la categoria 16 ani.
*Ana Rodean – singura supravieţuitoare pe podium
Atleta uniristă Ana Rodean este unica sportivă din judeţ prezentă în ultimii trei ani pe podiumul de premiere, după locurile secunde din 2009 şi 2010 venind acum poziţia a treia în topul performerilor. „Mă bucur că sunt acolo sus, pe podium. Poate, cândva o să câştig şi titlul, nu se ştie niciodată. Anul 2011 a fost mult mai bun decât precedentul, am stabilit două recorduri personale la semimaraton”, a spus sportiva în vârstă de 27 ani, pregătită de antrenorul Gabriel Avram (foto). Raportat la ultimele 3 ediţii ale Galei Sporturilor, Ana Rodean reprezintă continuitatea, singura competitoare prezentă de fiecare dată pe podium, de pildă Anca Bunea locul 1 în 2010 a coborât pe locul 5 în 2011, respectiv Daniela Loghin locul 3 în 2010 şi poziţia a 4-a în acest an.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie